Kampanya: Emekçi kardeşinin özgürlüğüne sahip çık!

Emekçilerin oldukça kötü koşullar altında çalıştırıldığı Bangladeş’te moral bozucu olaylar yaşanmaya devam ediyor. Dünyanın her tarafına üreten ama ürettiklerini bile giyemeyen bu işçiler haklarını alamadıkları gibi hak taleplerini de ortaya koyduklarında baskı ve yıldırmayla susturulmaya çalışılıyor. En doğal talepleri olan emeklerinin haklarını istediklerinde kovuşturma mekanizması kolaylıkla işletiliyor. Bir çoğumuzun gönül rahatlığıyla giydiği “marka” ürünler bir korku ve zulüm mekanizmasının gölgesinde çalışan bu işçiler tarafında üretiliyor. Temiz Giysi’nin imza kampanyası ile gündeme getirdiği durum için destek olabiliriz.

Kampanyanın muhatabı: H&M, Inditex, VF ve Gap Inc.

Bangladeş’in hazır giyim endüstrisinde 67 dolar olan asgari ücrete karşı çıkan işçiler, daha insani ve onurlu koşullarda yaşamak için geçtiğimiz Aralık ayında ücretlerin artırılması talebi ile iş bırakma eylemi yaptı. Fabrika patronlarının talepleri karşılamak yerine asılsız suçlamalarda bulunması, eyleme katılan tekstil emekçileri ve aktivistlerin işten atılmasına, işkence görmesine ve tutuklanmasına neden oldu. Bugün 24 işçi/aktivist, kefalet ile serbest bırakılma hakları elinden alınmış bir şekilde tutuklu bulunuyor. Yasalardan çoktan çıkartılmış bir kanun fıkrasından hareketle asılsız suçlanan “isimsiz” 3.000 kadar işçi ise işten atılma ve fişlenme potansiyeli ile karşı karşıya.

Bir imza ver! Sınırların ötesinde bulunan Bangladeşli emekçi kardeşinin insanca ve onurlu bir yaşam talebi ile gerçekleştirdiği iş bırakma eylemi sonrasında işten atılmasına ve tutuklanmasına karşı bir ses ol!

Bir imza ver! Tamamen insani olan talepleri için Bangladeşli işçilere destek ol!

Lütfen, tutuklamaların arkasındaki fabrikalarda üretim yapan markalara, sahte suçlamaların reddedilmesi ve hapsedilen aktivist ve işçilerin serbest bırakılması için acilen harekete geçmeleri adına çağrıda bulunan bu kampanyayı imzala!

Bu imza kampanyası muhatapları; H&M, Gap Inc (Banana Republic ve Old Navy’nin sahibi), Inditex (Zara ve Bershka’nın sahibi) ve VF’ye (North Face, Jansport ve Lee dahil olmak üzere 30 markanın sahibi) gönderilecektir.

#wagesnotjail

https://www.change.org/p/emek%C3%A7i-karde%C5%9Finin-%C3%B6zg%C3%BCrl%C3%BC%C4%9F%C3%BCne-sahip-%C3%A7%C4%B1k

 

1 Response

  1. 2 Mart 2017

    […] Şubat’ta  Emekçi Kardeşinin Özgürlüğüne Sahip Çık! kampanyasını paylaşarak imzalarınız ile dayanışmaya çağırmıştık. Bu imzaların sonucu […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir