Koç Üniversitesi Taşeron İşçi Direnişi 6. Yılında

Koç Üniversitesinde 6 yıl önce işçilerin ve öğrencilerin bir arada örgütlediği taşeron işçi direnişinin yıl dönümü vesilesiyle 2 Nisan Pazartesi günü bir anma ve kutlama tertiplendi.

6 yıl önce çalışma koşulları kötüleşen işçiler, öğrencilerin ve sol örgütlerin desteğini alarak ortak eylemler düzenliyorlar ve neticede üniversite tepkilere karşılık vererek, işçilerin bir çok haklarını vermek durumunda kalıyor. Sonrasında işçilerin ve öğrencilerin ortak örgütlendiği ve demokratik seçim yöntemlerini işleten bir Taşeron İzleme Kurulu teşekkül ediyor. Aylık yapılan düzenli toplantılarla işçilerin sorunları üzerine istişarelerde ve çözüm önerileri konuşuluyor bu kurulda. Kurulda alınan kararlar okul yönetimine iletilerek çözülmeye çalışılıyor.

Üniversitelerde bolca karşılaşılan ve artan taşeronlaşmayla birlikte bu gibi işçi-öğrenci-hoca ittifakıyla teşekkül eden yapılara pek rastlanmıyor. İstikrarlı bir şekilde sürdürülmesi de örnek teşkil eden böyle kurumsallıkların yaygınlaşmasını temenni ediyoruz.

Üniversitede yapılan kutlamadan fotoğraflar ve videolar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir