Kadın Cinayetlerine TBMM’den Sansür, peki ya Kadın Sığınma Evleri?

 

8 Mart Dünya (Emekçi) Kadınlar Günü vesilesiyle partisinin grup toplantısında şöyle diyor başbakan:

Kadına yönelik şiddet konusu başta muhalefet olmak üzere kimi çevreler tarafından siyasi bir istismara aracı olarak kullanılıyor. Şiddet daha görünür bir hal aldığı için, daha fazla duyarlılık gösterildiği için özellikle de bu konuda artık bilimsel araştırmalar, incelemeler yapılıp veriler derlendiği için sanki şiddette bir artış varmış gibi lanse ediliyor. Geçmişte bu konuda hiçbir veri toplanmamış, hiçbir bilimsel istatistik tutulmamış, şu anda biz bunun üzerine bilimsel olarak da gittiğimiz için rakamlarla oynamak, bunları çarpıtmak suretiyle şiddette artış var diye yalan söyleyenler ortaya çıkıyor. 

Tam tersine, geçen sene 8 Mart’ta çıkardığımız yasayla şiddete karşı çok kapsamlı tedbirler aldık, bunları da kararlılıkla uyguluyoruz. İnşallah yasalarla birlikte toplumsal bilincin de artmasıyla, o görüntüler de kalkacak ve kadının kadınca yani insanın insanca yaşadığı bir atmosferi hep birlikte inşa edeceğiz.

————————

Öncelikle başta kadın hakları savunucuları olmak üzere birçok insanı yalan söylemekle itham ediyor. Acaba yalan bu “gerçekliğin” neresinde, kim yalan söylüyor bir bakalım istedik.

Sonrasındaysa Taraf muhabiri Tuğba Tekerek’in gazetecilik amacıyla kadın sığınma evlerinde gizlice geçirdiği üç günü aktardığı haberine bağlanırız. Başbakanın dilinde yer bulduğu şekliyle yasayla alınan “çok kapsamlı tedbirleri”, “kadının kadınca yaşadığı atmosferi” pratikteki sonuçlarıyla görmüş oluruz.

 

İstatistiklerden başlayalım.

Hülya Gülbahar ile yaptığımız söyleşide de yer alan -söyleşi yapılan an itibariyle son açıklanan verilere göre- günde beş kadının öldürüldüğüne ve kadın cinayetlerinde yüzde 1400 artışa ilişkin istatistiğin kaynağı neymiş diye baktık.

Kaynağın dönemin DTP Van milletvekili Fatma Kurtulan’ın 2009’da verdiği soru önergesi üzerine ortaya çıktığı anlaşılıyor. Şu linkte soru önergesine ilişkin meclis sitesindeki bilgileri görebilirsiniz.

http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/yazili_sozlu_soru_gd.onerge_bilgileri?kanunlar_sira_no=74888

 

Aşağıdaki linkte de soru önergesinin metnini göreceksiniz.

Metindeki dördüncü soru önemli: “2002’den bu yana yıllar itibariyle cinayete kurban giden kadın sayısı kaçtır?

http://www2.tbmm.gov.tr/d23/7/7-8533s.pdf

 

Şimdi zurnanın zırt dediği yere geliyoruz.

TBMM sitesinde yer alan resmi cevapta kadın cinayetleri sayısıyla ilgili bölümü çıkarmışlar. Fakat site derinlerinde araştırınca TBMM arşivinde bu cevap çıkıyor.

Netice olarak öldürülen kadın sayısıyla ilgili cevabı soru önergesi bilgileri sayfasında geri çekmişler, gizlemişler, sansürlemişler. Artık ne derseniz deyin. Bu karartmayı, şeffaflık karşıtlığını afişe ediyoruz.

 

İlgili verideki sayılar öldürülen (hukuk dilinde maktül) ve cinsiyeti kadın olanları içeriyor. Hepsinde katiller erkek olmayabilir notunu da düşelim, yine de yüzde kaçının katilinin erkek olduğunu tahmin etmek zor olmasa gerek.

 

İstatistik tablosu çıkarılan aşağıdaki cevap sayfası, başbakanın hükümetin başı olarak da imzasını attığı bir belge olarak kabul edilebilir.

http://www2.tbmm.gov.tr/d23/7/7-8533c.pdf

Dikkat ederseniz 5/6 diyor sondan bir önceki sayfada. Yani altı sayfanın beşincisi ama altıncı sayfa kayıp. Zaten beşinci sayfada da cümle eksik kalmış gördüğümüz gibi.

 

Cümledeki eksiği tamamlayan kayıp sayfa ise şu. O felaket sayılar burada, karşınıza boş bir sayfa çıkarsa indirerek belgeye ulaşabilirsiniz.

http://www.tbmm.gov.tr/tutanaklar/TUTANAK/TBMM/d23/c051/b012/tbmm230510120839.pdf

Gördüğünüz gibi soru önergesi cevabından kaldırılan gaip sayfanın tutanak ciltleri arşivinden çıkarılması unutulmuş. Belki bu haberimizi gören bir yetkili olursa onu da kaldırırlar veya utanıp kaldırdıkları sayfayı tekrar yüklerler TBMM sitesine. Biz kaydımızı düşelim aşağıdaki resimle.

 

 

 

Durum budur, kim yalan söylüyor şimdi? Karar sizin.

 

İstatistiklerden devam edersek bu sene Fatma Şahin’in açıklamalarına göre 2012 yılının ilk dokuz ayında işlenen kadın cinayeti sayısı 125’e düşmüş. 2003’ten bile kötü durumda olsak da, oranlarda bir iyileşme var, yok değil. Bu bilgiye de ulaşmışken gizlemek haksızlık olurdu. Bianet’in çetelesine göre ise 2012 yılında toplam 165 kadın cinayeti işlenmiş.

2012 sonu itibariyle başka bir soru önergesiyle ortaya çıkan resmi durum ise şöyle:

http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/yazili_sozlu_soru_sd.onerge_bilgileri?kanunlar_sira_no=114744

Soru: http://www2.tbmm.gov.tr/d24/7/7-13006s.pdf

Cevap: http://www2.tbmm.gov.tr/d24/7/7-13006sgc.pdf

 

Yine de ifşa meselesi, yani şu altıncı sayfadaki 953 kadının öldürüldüğü ile ilgili resmi cevabın kaldırılması mevzusu önemini korumakta. Çünkü orada açık şekilde 2002’de 66 olan kadın cinayeti sayısının her yıl katlanarak arttığını ve 2009’un ilk altı buçuk ayı itibariyle 953’e çıktığını net bir şekilde görebiliyoruz. Bu da 2009 verileri ilk altı buçuk ayı içerdiği için oran olarak %1400’ten de fazla artışa tekabül ediyor, %2000’den de fazla bir oran söz konusu.

 

Bir de ilginç olan şu ki 2002’de işlenen toplam cinayet sayısı 5683 iken sadece 66’sının mağduru kadın, 2008’de ise toplam 2751 cinayetten 806’sının mağduru kadın.

Cinayetlerde maktül kadın oranının 2002’de %1.2 iken 6 yılda %29.2’ye çıkması size de ilginç gelmiyor mu? Elimizdeki Türkiye’nin cinayette Avrupa üçüncüsü olduğuna ilişkin şu resmi verilerden yola çıkarak bu sonuca varabiliyoruz haberde bir yanlış aktarım yoksa. Bununla beraber düşününce ortaya çıkan tablo her durumda çok düşündürücü.

http://haber.gazetevatan.com/turkiye-cinayette-avrupa-ucuncusu/346707/1/Haber

 

Bu meseleyi böylece sunup bitirirken girişte de bahsettiğimiz Tuğba Tekerek’in haberine bağlanalım. Bir kadın sığınma evinin halini şahitlik üzerinden anlatan bu haberde, evsiz kadınla, şiddete uğrayan kadın ayrımına bile varamayan polislerin trajik haline ve daha pek çok  vahim duruma, “hükümet-icraat rezaletine”  tanık olacaksınız.

Tebrikler Tuğba Tekerek diyerek sözü kendisine bırakalım.

 

 

 

http://t24.com.tr/haber/taraf-muhabiri-siginmaevine-gitti-bir-yatakta-4-kadinin-yattigini-gordu/225020

Sığınmaevindeki bir yatakta dört kadın yatıyor!

Tuğba Tekerek: İstanbul’da Aile Bakanlığı’na bağlı bir sığınmaevinde üç gece geçirdim. Gördüm ki sığınak sayesinde bazı kadınlar canlarını kurtarabiliyor ama bunun için bir yatakta dört kişi yatmaya mecbur kalıyor.

Taraf gazetesi yazarı Tuğba Tekerek, kadın sığınmaevinde üç gün geçirdi. Tekerek, bir yatakta 4 kadının yattığını gördüğünü söyleyerek, 20 kişilik yerde 66 kişinin kaldığının kendisine söylendiğini belirtti.
Tekerek’in Taraf gazetesinde yayımlanan “sığınmaevi” incelemesi şöyle:
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın geçen yıl 8 Mart hediyesi olarak hazırladığı “Ailenin Korunması ve Kadına Şiddetin Önlenmesi Yasası” bir yıldır yürürlükte. Geçen sürede, polislerin eğitileceği, sığınak sayısının artırılacağı, kadınlara destek mekanizmalarının hayata geçirileceği söylendi. Bir yılın ardından karakol ve sığınmaevlerinin durumunu görmek için, şiddet görmüş bir kadın gibi iki karakola başvurdum, İstanbul’da Aile Bakanlığı’na bağlı bir sığınmaevinde üç gece geçirdim. Gördüm ki sığınak sayesinde bazı kadınlar canlarını kurtarabiliyor ama bunun için bir yatakta dört kişi yatmaya mecbur kalıyor.İşte yaşadıklarım: 

‘Başımı kalorifere çarptı’

21 Şubat, akşam 6 suları… Kasımpaşa Polis Merkezi’ne doğru yürüyorum. Şiddet görmüş bir kadınım. Beni memleketimden yatalak akrabama bakmak üzere gönderdiler. Ama ben bir “hata” yaptım, “face”ten tanıştığım bir adamla ilişki yaşadım. Adam önceleri iyi gibiydi ama sonra psikopat çıktı. Ayrılmak istediğimi söyleyince şiddetin dozunu iyice artırdı. Geçen akşam kafamı kalorifere çarptı. Sabahtan beri “Seni öldüreceğim, marta çıkmayacaksın” diye mesaj atıyor. Çok korkuyorum, sığınmaevine gitmek istiyorum.

Hayır, ben evsiz değilim’

Polis merkezinin girişinde bir sürü polis var, ürkerek yaklaşıyorum. Güvenlik kulübesindeki polis, neden sonra yanıma geliyor. Hikâyemi anlatıyorum. “Korkma” diyor “Hiçbir şey yapamaz, dağ başı mı burası, hem hükümetimiz bu konunun üzerinde çok duruyor.” Bunlar iyi. Ama ben, o adamın, daha önce koruma kararı çıkartan karısını öldüresiye dövdüğünü, korktuğumu, bu nedenle şikâyetçi olmak istediğimi söyleyince polis bana hayatî bir noktada yanlış bilgi veriyor: “İşlem yapabilmemiz için, mutlaka şikâyetçi olman lazım.” Oysa ki düzenlemeye göre, mağdur kadın şiddet gördüğü kişiden şikâyetçi olmasa da sığınmaevine yerleştirilebilir.

Ertesi akşam Levent Polis Merkezi’ndeyim. Bu kez başvurumu alıyorlar. Sonra “Bunu Metin Oktay’a götüreceğiz” diyorlar. Metin Oktay ??? Evsizlerin götürüldüğü yer! Polislerden birisi “Ama orayı görüp de 10 dakika sonra kaçmayasın” diyor. Ama kendi aralarında da tartışıyorlar. Biri diyor ki, “Kadına şiddet farklı, evsiz farklı.” Bu arada “Seni memleketine gönderelim” de diyorlar. Neyse ki, Aile Bakanlığı’nın şiddetle ilgili “Alo 183” hattını arıyorlar. Oradakiler telefonla hikâyemi dinleyip “Kadın sığınmaevine gidecek” diyor. Oh, sonunda! Polisler bu kez sığınağı arıyor. Bana dönüp “20 kişilik yerde 66 kişi kalıyormuş. İnsanlar yerlerde yatıyormuş. Ona göre!” diyor.

Belki de battaniye üzerinde

Ve sığınmaevi… Avrupa yakasında, polis merkezlerine başvuran bütün şiddet mağduru kadınların getirildiği ilk adım sığınağı. Yer açılırsa, diğer sığınaklara gönderilmek üzere ilk buraya getiriliyorsunuz. İki polis yanımda, nöbetçinin yanına gidiyoruz. Bu görevli de erkek. Odada iki polis bir de 16 yaşında Azeri kız var. Görevli onların önünde başımdan geçenleri anlatmamı istiyor. Bu arada içeri kucağında bebekle bir kadın giriyor: “Ben çıkışımı istiyorum”. Görevli “Sen bir saat önce gelmedin mi?” diye sorunca “Evet ama” diyor “Burda kalınmaz. Oturmak için bile yer yok. Çocuğa su istiyorsun, temiz mi değil mi bilmiyorsun.” Görevli, bana “Haklı, bir şey diyemiyorsun. Size de söylüyorum, battaniye üzerinde yatabilirsiniz” diyor.

Biri beyaz diğeri siyah terlik

Kadınların olduğu bölüme gidiyoruz. Büyük, demir, koyu gri bir kapı… Biz girince kapıya dönen yüzlerden biri gülümseyip “Hoş geldin” diyor. Kadınlar getirilen çaya üşüşürken, ben girişteki televizyon odasında, boşalan koltuklardan birine oturuyorum. Etrafta bir sürü kadın, ağır bir koku ve ciddi bir gürültü var. Bir de kavga eden, koşturan, ağlayan, oracıkta altı değiştirilen çocuklar. Burası aslında dört oda bir salon, büyük bir ailenin kalabileceği bir ev gibi. Ama o akşam orada 70 kişi var. Kadınların bir kısmı televizyon odasında dip dibe konmuş altı kanepe ve üç koltukta oturuyor – koltuklardan birinin minderi yok. Bir grup kadınsa akşamı banyoda geçiriyor. Banyo penceresinin önünde, kimi oturuyor, kimi ayakta. Orada sigara içiliyor. Banyoya geçtiğimde yorgunluktan çömelince bana ters çevrilmiş bir kova uzatıyorlar, üzerine oturmam için.

Görevli oradan oraya koşturuyor, kimi çocuğa bez soruyor, kimi su için bardak. Ben de bir ara boş bulduğumda “Çantamı nereye koyacağım” diyorum. “Yer yok, yanında duracak” diye cevap veriyor. “Peki kıyafet, terlik? Benim hiçbir şeyim yok.” “Bizde de yok” diyor görevli. Sonradan görüyorum ki evden gecelikle kaçan burada gece gündüz gecelikle duruyor, sokaktayken adamın elinden kurtulan, o sırada ayağında çizmesi varsa çizmesiyle… Bir kadının ayağında biri beyaz diğeri siyah terlik var. Giden kadınların bıraktıklarından böyle çözümler üretilebiliyor. Ha bir de “Diyanet çözümü” var. Onu sonra anlatacağım…. Görevliye umutsuzca “Banyo için havlu” diye soruyorum. Görevli bana çaresizce bakıyor. Diş fırçasının da burada ultra lüks olduğunu kısa zamanda kavrıyorum.

Diyanet pasta getiriyor

Burası istasyon sığınak. Yani şiddet mağduru kadınlar önce buraya getiriliyor, başka sığınaklarda yer açıldığında oralara naklediliyor. Benimle konuşan görevli “Nakil, hiç belli olmaz, bir ay da sürebilir, daha fazla da” diyor. Kadınların bu süre içerisinde alabildiği tek uzman desteği psikologlarla yapılan görüşme. Psikologlar da her gün yeni gelen bir sürü kadınla görüştüklerinden ayırdıkları süre çok sınırlı oluyor. Ve üç psikolog üç kişiyle aynı anda aynı küçük odanın içinde görüşüyor. Bu sırada mahremiyet için yapabileceğiniz tek şey sesinizi alçaltmak. Psikolog görüşmesinin dışında hiçbir uzman desteği yok. Ne kadınlara hukuki haklarıyla ilgili bilgilendirme, ne şiddetle ilgili bir atölye yapılıyor. Duvarlarda “Kadına şiddete hayır” bile yazmıyor. Sığınmaevindeki tek etkinlik, dinî sohbetler. Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan gelen görevliler çarşamba ve perşembe günleri ikişer saat kadınlara kendi pencerelerinden dünyayı anlatıyor. Bu arada kadınların çok ihtiyacı olan ama sığınmaevinde bulunmayan şeyleri yanlarında getiriyorlar. Sığınmaevindeki külot problemi onların müdahalesiyle çözülmüş mesela. Kadınlar din görevlilerinin çok güzel pasta börekler getirdiğini de söylüyor.

‘Ağlama oğlum’

Beş aylık Ulaş var gücüyle ağlıyor. Sabahtan beri ateşi var. 19 yaşındaki annesi Arzu, onu ayağında sallayarak uyutmaya çalışıyor. Ama Ulaş uyumak bir yana sakinleşmiyor bile. Ateşi 38.5 derece. Hastaneye götürülüyor. Doktor ilaç yazıyor ama annesinin ilaçların farkını ödeyecek parası yok. Çaresiz dönüyor sığınağa. Ulaş’ı emzirmeye çalışıyor ama bir şey yemediğinden sütü de gelmiyor. Ağlayan oğluna gözleri dolarak çaresizce “Ağlama oğlum” diyebiliyor sadece. Sonra Ulaş’ın ateşi 39.5 dereceye çıkıyor. Tekrar hastaneye gidiyoruz. Bu defa iğne yapıyorlar da çocuk biraz rahatlıyor. Ama ilaçların alınması lazım. Neyse ki, ertesi gün ablasıyla buluşuyor da, o ilaçları alıyor. Arzu’yu kocası ikinci kattan atmış “Allah’tan bir şey olmadı, sadece kolum kırıldı” diye anlatıyor. Kaçarak evlendiği için ailesi ona küs, ablasının babasını ikna etmesini bekliyor, ama “Ben bu çocukla nasıl bekleyeceğim” diyor.

Sığınmaevinde pek çok kişi burada kaptığı mikroptan dolayı hasta. Bir gözü şiş ve kapalı kadının, şiddet sonucu değil de sığınakta kaptığı enfeksiyon sonucu böyle olduğunu öğreniyorum. Hasta kadınlara sigortaları varsa hastaneye gidebilecekleri, yoksa pazartesiyi beklemeleri gerektiği söyleniyor.

Çoraplar arasında uyku

Gece saat 12’ye yaklaşırken görevli “Hanımlaaar yatma vakti” diyor. Sıraya girip kullanılmış battaniyelerden birer tane alıyoruz. Görevli, çocukları için de battaniye alanlara “Hanımlar, bir tane… Sonra, gece gelenlere battaniye kalmıyor” diyor. Bir iki çarşaf, kapanın elinde kalıyor. “Nerde yatacağım” diyorum görevliye “Nerde yer bulursan” diyor.

Sığınaktaki dört odada dip dibe sıralanmış tek kişilik yataklarda kadınlar genellikle ikişer kişi yatıyor. Çocuklarıyla aynı yatakta üç kişi yatan da var, dört kişi yatan da… Ben ilk iki gece televizyon odasındaki bir çekyatta çocuklu bir kadınla yatıyorum. Çocukların üzerinde tepinmiş olduğu kırlentin üzerine paltomu serip, kendime yastık yapıyorum. Üçüncü gece beraber yattığım kadın hastalanınca, koridorun yanında yere konmuş yataklardan birinde yatıyorum. Burada dip dibe konmuş yedi yataktan adım atacak yer yok. Yatmadan önce “ayaklar battaniyenin altına” deniyor, ayak kokusu yayılmasın diye…

Yanımda yatan 50 yaşlarındaki teyze ışık gelmesin diye gözlerini, koku ve mikroptan korunmak için de burnuyla ağzını tülbentlerle bağlamış. Ürkütücü görünüyor. Yatıyoruz, bir süre sonra iki tarafımda bükülen dizlerin arasında benim bacaklarıma yer kalmıyor. Ayağımı uzatabildiğim zamanlarda ayağımın altında bir kadının saçlarını hissediyorum. Kafamı kaldırdığımda ise bir çocuğun çorabıyla burun buruna geliyorum… O gece hiç uyuyamıyorum.

Geceleri biz yattıktan sonra da gelenler oluyor. Görevli, onları bir yerlere “tıkıştırıyor.” Bazı kadınlar ise koltukta oturur vaziyette uyuyor. Onlar genellikle bir sonraki gün gidiyor. İki haftadır burada olanlardan Muazzez “Siz şanslısınız, ben ilk gece betonda battaniyenin üzerinde yatmıştım” diyor. Şubat ayının ortalarında sığınakta yaklaşık 100 kişinin kaldığını ve battaniye üzerinde yatıldığını, o dönemde burada kalan başka pek çok kadından da duyuyorum.

Tuvaletten sonra el yıkayamadık

Sığınakta ciddi bir hijyen problemi var. Tuvalette, tuvalet kâğıdı yok. Benim orada kaldığım üç akşam da sular kesildi. İlk ikisinde yaklaşık iki-üç saat, üçüncüsünde ise sabaha kadar. Üçüncü akşam sıvı sabun da bitti. Sabahleyin tuvaletler çok fena kokarken, yetmiş kadın ve çocuk, pek çoğumuz tuvaletten sonra ellerini yıkayamamış halde uyandık.

İş görüşmesine gidecek, yol parası yok

Çiğdem “cinnet geçirip” televizyonu parçalayan kocası bir ara evden çıkınca kendini evden dışarı atmış. Gece 12’de karşı yakadan buraya taksiyle gelmiş. Bindiği taksiye parasının olmadığını söylememiş. Sığınaktakiler kefil olmuş, burada kalan kadınlara üç ayda bir verilen 100 lira yardımı alınca 65 lirasını taksiciye verecek. Geriye kalan 35 lirayı da “bozdurup bozdurup harcayacak.” Kadınlar üç öğün yemeklerini sığınakta yiyor. Ama iş görüşmesine giderken yol parası büyük mesele. Bir kadın işe kabul edilmiş ama “Gelemiyorum, yol paramı siz karşılayın sonra maaşımdan kesin” diyerek telefonda işvereniyle çözüm üretmeye çalışıyor. Kimi kadınlar da “otobüs şoföründen rica etsem ne der acaba” diyor.

Her şeye rağmen

Üç uykusuz gecenin ardından, dizlerim dermansız, bademciklerim şiş şekilde ayrılıyorum sığınaktan. Bu süreçte “Sığınağa gelmesem beni öldürecekti” diyen kadınların çaresizce kocalarına döndüğünü görüyorum. Hele çocuklu olana, “Ne yapacaksın” diye sormaya utanıyorum. Çünkü seçenekleri ya şiddet ya da çocukların hastalıktan kırıldığı bu sığınmaevi… Öte yandan her şeye rağmen sığınağın bazı kadınları ölümden kurtardığını, yeni bir hayata kapı araladığını görüyorum. Bazı kadınlar “Yıllardır ilk kez dayak korkusu olmadan rahat uyudum” diyor. Ama bu uyku için devletin de bir yatağı esirgememesi gerekiyor.

***

Haberde, sığınmaevinde kalan kadınların, kimliklerinin açığa çıkmaması için, isimleri ve şiddet hikâyelerinin bir bölümü değiştirilmiştir.

 

 

2 Responses

  1. Berat dedi ki:

    Bu aydınlatıcı bilgileri paylaştığınız için teşekkürler.

  2. bedri dedi ki:

    Bu bilgileri derleyip sunduğumuz için teşekkürler. B.bakanın onca beylik laflarının mahiyetini gösterir nitelikte. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir