Leroy Merlin’de grev başladı

Emek sömürüsünün en hırçın şekilde yaşandığı, çalışanların aldıkları maaşla alamayacakları ürünlerin önünden geçerek her türlü kirini pasını çektiği, neredeyse devlet politikasına dönüşen AVM işçiliğinde çatlaklar oluşmaya başladı. Cumhuriyet tarihindeki ilk AVM işçileri grevi, Ankara ve Bursa’daki Fransız-Türk ortaklı Leroy Merlin adındaki AVM’lerde başladı. Leroy Merlin’deki DİSK’e bağlı Sosyal-İş sendikasına üye işçiler, makul talepleri patronları tarafından olumsuz karşılanınca grev haklarını kullanma kararı aldılar. Avrupa’daki sendikal örgütlerin de destekledikleri grev, görüşmelerin tıkanması üzerine fiilen başlamış oldu. Özellikle AVM’ciliğin bilfiil devlet eliyle desteklendiği ülkemizde, işçilerin böyle bir greve gitmeleri umarız bu sürecin emekten yana evrilmesinin başlangıcına vesile olur.

Sosyal-İş Sendikası üyesi Leroy Merlin işçileri, Ankara ve Bursa’da greve çıktı.

Türkiye’nin ilk Yapı Market ve AVM grevi olan Leroy Merlin grevine milletvekileri, sendikalar, siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri de destek verdi.

Leroy Merlin Ankara mağazası önünde gerçekleştirilen eyleme, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, CHP Milletvekilleri Süleyman Çelebi ve Musa Çam, İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel, aynı işkolunda örgütlü olan Koop-İş Sendikası Ankara 1 ve 2 No’lu şube yöneticileri ile Koop-İş Sendikası üyeleri de katıldı.

AVM’DE SLOGANLAR YANKILANDI

Eylemde “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Sözleşme hakkımız, grev silahımız”, “AVM’nin kaderi sendikayla değişir”, “İnsanca yaşamak istiyoruz”, “Çık bakalım, çık bakalım, dışarıya çık bakalım / formanı çıkar, korkunu bırak, hakkını al bakalım” sloganları atıldı. Ayrıca Leroy Merlin’in bünyesinde bulunduğu Fransız bir şirket olan Grup Adeo’ya yönelik olarak da Fransızca “Viva la grève!” (Yaşasın grev!) sloganları da atıldı.

‘HAKLARIMIZ, EMEĞİMİZ, GELECEĞİMİZ İÇİN GREVDEYİZ!’

Grev kararı asılmadan önce sendika tarafından yapılan açıklamada, makul taleplerine karşın Leroy Merlin patronlarının anlaşmaya yanaşmadığı belirtildi. Patronun, işçilerin çalışma koşullarını geriye götürecek teklifler yaptığı, ücret zammı ve sosyal haklar konusunda da uzlaşma sağlanmadığı kaydedilirken, patronun bu tekliflerinin kabul edilemez olduğu vurgulandı.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, birlikteliğin ve dayanışmanın önemine dikkat çekti. Her zaman direnen işçilerin kazanacağını belirten Beko, işçilerin yanında olduklarını söyledi.

GREVE ULUSLARARASI DESTEK

Eylemde uluslararası sendikal örgütlerin Sosyal-İş Sendikası’na gönderdiği destek mesajları da okundu. Sosyal-İş Sendikası’nın da üyesi olduğu UNI Küresel Sendika Ticaret Departmanı Başkanı Alke Boessiger, “Leroy Merlin işçileri, sendika tarafından temsil edilmeyi tercih etme hakkını kullandı ve işverenin bu hakka saygı göstermesi gerekir. Leroy Merlin’in, Türk yasalarının öngördüğü biçimde toplu iş sözleşmesi imzalanabilmesi için Sosyal-İş Sendikası ile sonuç alıcı müzakereler gerçekleştirmemesini kaygıyla karşılıyoruz” dedi. Fransa Genel Emek Konfederasyonu’na bağlı Fransa Ticaret ve Hizmetler Federasyonu adına Thierry Menard ve Claudette Montoya da “Leroy Merlin Firması çalışanların çeşitli çağrılarına sağır kalmakta, yüzlerce kadın ve erkeğin yaşamı kötüleşirken finansal ranta önem veren yaklaşımını sürdürmektedir. Leroy Merlin gittiği bütün ülkelerde binlerce erkek ve kadının kaybetmesi pahasına finansal mantığın içine hapsolmuş bir şirketin prototipini teşkil etmektedir” dedi. İspanya’da Leroy Merlin işçilerinin üyesi olduğu İşçi Komisyonları Sendikaları Konfederasyonu/ İspanya Ticaret, Konaklama ve Turizm İşçileri Federasyonu Genel Sekreteri Javier Gonzalez Martino ise grevi desteklediğini belirterek, toplu iş sözleşmesinin işçilerin onurunu güvence altına aldığını kaydetti. Martino, “Bunu korumak önemlidir. İşçilerin mücadelesi ile dayanışma içindeyiz” dedi.

Konuşmaların ardından işçiler ve katılımcılar Leroy Merlin duvarlarına “Bu iş yerinde grev vardır” pankartını astı.

Kaynak: http://www.etha.com.tr/Haber/2013/10/03/emek/leroy-merlinde-grev-basladi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir