Mahkeme Masrafları Peşin Alınıyor! Koca Kafalar’dan Parodi…

2011′in sonlarına doğru yayınlanan bir tebliğle dava açmak için peşinen ödenmesi gereken harç parasına başka masraflar eklendi. Bilirkişi, keşif vb. ücretler, uzun sürmesiyle meşhur mahkeme sürecinde peyderpey değil de bir defada “avans” olarak dava açarken yatırılmak zorunda artık. Bu durum şüphesiz kenarda birikmiş/yığılmış parası olmayan milyonlarca dar gelirlinin adalet sisteminden hakkını almasını güçleştiriyor.

Trafik kazası, işten çıkarma, iş kazası vb. mağdurları dava açmak için bu paraları peşinen ödemek, dolayısıyla yaşadıkları psikolojik yıkımın yanında, bir de maddi sarsıntı yaşamak zorunda artık. Bu vaziyeti gören, siyasi hicvin nadir temsilcilerinden Koca Kafalar Haber Bülteni’nde yer alan iş kazası ile “paralı adalet” rezaletini bir araya getiren parodiyi “beğendik” ve sizlerle paylaşma ihtiyacı duyduk.

Toplumsal muhalefetin önde gelen gündemlerinden olması gerekirken neredeyse sessiz sedasız, jet hızıyla çıkarılan bu düzenlemeye Mehmet Bekaroğlu öncülüğünde Has Parti’nin itiraz eylemini de sizlerle paylaşmıştık.

Hak arama özgürlüğünü kısıtlayan hatta kimi zaman yok eden bu düzenlemenin yargıyı hızlandıracağı için hayata geçirildiğini savunan Ak Parti’lileri de hatırlayınca Adalet Bakanı ve Başbakana şunu sorarak bitirelim.

“Şu mahkemeler olmasa Adalet Bakanlığı’nı ne güzel yönetip adaleti tesis ederdiniz değil mi?”

2 Responses

  1. erkan dedi ki:

    geçen hafta bir kaç taşeron işçi derneği birlikte bir çalıştay düzenlemiş, epey de kalabalık bir ortam olmuştu. bir sürü sıkıntı, sorun, çözüm önerisi vs. tartışıldı, konuşuldu. bu mesele de en çok vurgulanan sıkıntılardan biriydi. yanlış hatırlamıyorsam haksız yere işten atılan bir işçi işe iade ya da kıdemini doğru dürüst alamadıysa kıdem tazminatı davası açmak içi 900 liraya yakın bir ödeme yapmak zorunda mahkemeye. çoğu asgari ücrete ter döken taşeron çalışanları için bu durumun anlamı malum. zaten işten atılmışsın, bir de üzerine bu miktarı denkleştir mahkeme açmak için.

  2. Sinan kaya dedi ki:

    Rahmetli babamdan miras kaldı ve ben parasizlikdan dava acamiyorum bu da olacakki benım hakkim baskalarina kalacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir