Maslak’ta Trafiği Kapatan Bu İşçiler de Neyin Nesi?

Bir muhalefet etme biçimi olarak “herşeyi sattılar,” “ülkeyi sattılar yeter be” diyenleri sık sık duyarız. Özelleştirmenin ülkeyi yabancılara satmak anlamına geldiğine halkı kolayca ikna etmek varken, neo-liberal politikaların hayatlarımıza nasıl değdiğini kıyasıya açığa çıkaranlara ise pek az rastlarız. Nadirattan da olsa bazı küçük eylemler ise, bazen vehameti göstermeye yeter. Maslak’ta “trafiğe kast eden” Sokak’ta Sahne Grubu’nun son derece gerçekçi oyunculuğunu biz de alkışlıyor, haberi dikkatinize sunmak istiyoruz.

maslak-yolunu-ozellestirip-yolu-kapattilar

Sokak’Da Sahne adlı tiyatro grubu, Muğla Yatağan Termik Santrali’nin özelleştirilmesine karşı direnen işçiler için farklı bir eylem yaptı. Grup, Yatağan Termik Santral ihalesini alan Elsan Elektrik A.Ş.’nin İstanbul merkez ofisinin yanında bulunan plazalar bölgesindeki yolu özelleştirdi!

İş kiyafetleri, kafalarında baret ve ellerinde dubalarla Maslak İTÜ Ayazağa Metro plazalar çıkışında bulunan anayolu trafiğe kapatan grup, şeritlerle yolun tamamını kesti. Bu sırada araç trafiği İstinye yolu ile plazalar bölgesindeki yan yolların büyük bir bölümü kilitlendi. Yolu araç trafiğine kapattıktan sonra “Bu yol Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından 1 Haziran 2013 tarih ve 2987 sayılı ihale sonucu Elsan A.Ş’ye satılmıştır” yazılı pankart asan grup, oyununa bir süre daha devam etti.

Tiyatral eylemin sonunda grubun indirdiği özelleştirme pankartının arkasında özelleştirmeye karşı direnen Yatağan işçilerine destek amacıyla yazılan #DirenYatağanTürkiyeSeninle yazılı başka bir pankart çıktı. Yolun özelleştirilmesini şaşkınlıkla izleyen çevredeki yurttaşlar, pankartı görünce alkışlarla destek verdi.

Eylem sırasında ilginç görüntüler ortaya çıktı. Yol kesme çalışmasını gerçek zanneden bazı plaza güvenlik görevlileri, araçların yol değiştirmesine yardımcı olurken, görüntülerde trafik polisinin de kapanan yol nedeniyle beklediği ve çalışmaya bakıp geçtiği görüldü.

Haberin Linki; http://ilerihaber.org/maslak-yolunu-ozellestirip-yolu-kapattilar/6323/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir