Mersinli yevmiyeci kadın işçilerin isyanı

İki gün önce uzun zamandır gördüğümüz en güzel çiftin, Ayşe ve Erol Saka’nın haberini iktibas etmiştik. Fotoğraflarına yansıyan mutlulukları ve gururları önünde saygıyla eğilmiş, onurlu ve gururlu olmak daha güzel bir dünyayı kurabilmek için tek sermayemizdir demiştik. Haberi alıntılarken sıradan emekçilerin ancak yakıcı bir trajedi yaşadıklarında ya da rutinin dışına çıkıp “arıza” çıkardıklarında gündemlerimizde yer bulabiliyor olmasına “isyan” etmiştik. 
 
Bugünse ajanslara Mersin’den müthiş bir “arıza” haberi düştü. Mersin halinin yevmiyeci kadın işçileri – Ayşe hanımın emekçi kız kardeşleri – yollara dökülüp, işi durdurup, “arıza” çıkarmışlar. Kendilerine layık görülen 50 lira yevmiyeye ve belki ondan da önemlisi muhatap alınmamaya isyan ederek haysiyetlerine sahip çıkmışlar. Öfkeliler, neşeliler, belki biraz endişeliler, ama her şeyden önemlisi haklı oldukları için özgüvenliler. Hem de kendilerine laf atan erkeklerin üzerine yürüyecek kadar. Zalimliğe, kibre, ilahlık taslanmasına artık daha fazla tahammülleri yok. Bu kadınlar istedikleri 10 liralık zammı alacaktır. Buna eminiz. Ama bu mücadele sayesinde daha şimdiden elde etmeye başladıkları manevi kazanımlar çok daha kıymetli olacaktır. Selam duruyoruz. Kavgaları kavgamızdır.   
 
Bu vesileyle Mersin’e komşu Antalya’da kadın işçilerce 2006’da gerçekleştirilen Novamed grevini hatırlamadan, yad etmeden edemiyoruz. Bugün başörtüleriyle meclise girme hakkını sonunda kazanan kadınlar, bir gün elbet tüm işkollarında insana yakışan koşullarda çalışma hakkını da kazanacaktır.  
 
Bela okumak itikadımıza ters. Ama kadınlara elinde sopayla saldıran öküz için içimizden başka bir şey gelmiyor. Allah’ından bulsun.

Mersin halinde gündelikçi olarak çalışan kadın işçilerin eyleminde arbede çıktı.

http://www.aktifhaber.com/iscilerin-eyleminde-arbede-875195h.htm

Kadınlar kendilerine hakaret ettiklerini öne sürdükleri kişinin otomobilinin peşinden giderek terlik attı. Otomobilinden inen şahıs ise aynı terliği kadınların üzerine atıp elindeki sopa ile üzerlerine yürüdü. Çıkan arbede şahsın uzaklaştırılması ile güçlükle yatıştırıldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Hal Kompleksi sevkiyatçılar bölümünde çalışan kadınlar 50 lira olan yevmiyelerinin 60 liraya çıkarılması için eylem yaptı. İşe gitmeyen kadınlar hal önünde toplanarak zaman zaman araçların girişine izin vermedi. Bunun üzerine olay yerine takviye polis ekipleri ve zırhlı araçlar sevk edildi. Kadınlar kendilerini uyaran polislerle tartıştı. Dertlerini anlatan kadınlar yıllardır 50 lira ücretle çalıştıklarını belirterek haklarının 60 liraya olduğunu söyledi. ‘Sadece hakkımızı istiyoruz’ diyen kadınlar “3 senedir aynı paraya çalışıyoruz. Hiçbir güvencemiz yok. 60 lira yevmiye istiyoruz. Yetkilileri uyardık hakkımızı istiyoruz dedik vermediler.” diye konuştu. Kadınlar konuşurken arkadaki diğer kadınlar ise alkışlarla destek verdi. Erkekler ise kenarda durarak kadınları seyretti.

Eylem sırasında sevkiyatçı olduğu öğrenilen bir kişi kadınlarla tartıştı. Kadınlar ise şahsın kendilerine hakaret ettiğini öne sürerek şahsın aracının peşinden gitti. Kadınlardan biri ayağında çıkardığı terlikle şahsın aracına saldırıp kapıyı açtı. Buna öfkelenen şahıs ise elindeki sopa ile aracından inip eylemcilerin üzerine yürüyerek kendisine atılan terliği kadınların üzerine fırlattı. Bu sırada kadınlar ile erkekler arasında arbede çıktı. Polisler öfkeli kadın ve erkekleri güçlükle ayırdı. Polisler şahsı olay yerinden uzaklaştırarak kadınları sakinleştirdi.

Eylemciler, halde çalıştığından şüphelendikleri kadınların girişine de izin vermek istemedi. Kadınlar hale girerken içinde kadın bulunan bir otomobili durdurdu. Kadınlar otomobilin içindeki kadının kolundan tutarak zorla dışarı çıkarmak istedi. Polisler araya girerek otomobilin kapısı zorla kapatıp kadınları uzaklaştırdı.

Kadınların içlerinden seçtikleri temsilcilerin yetkililerle yaptıkları görüşmeden de bir sonuç çıkmadı. Polislerin ikna etmesi ile dağılan kadınlar, sonuç alıncaya kadar eylemlerini sürdüreceklerini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir