Pakistan Cemaat-i İslami Hareketi işçilerin yanında

İslamcı kimliğiyle siyaset yapan gayretlerin özellikle güncel ekonomik çatışmalar için emekçi ve çalışanlar lehine pek söz söylemediği bir ortamdayız. Pakistan’daki Cemaat-i İslami hareketinin ülkelerinde uygulanan ve emekçiler aleyhine yapılmaya çalışılan uygulamalara ve yaptırımlara ses çıkarması ve safını hayatın içinde mağdur olan insanlardan yana koymasını açıkçası  güzel bir hareket olarak gördük. Emek siyasetinin nasıl olması gerektiği konusu ayrıca tartışılabilir ancak saf tutarken nerede durduğunuz çok önemlidir. İslami Analiz’in çevirerek görmemizi sağladığı bu haberi ilginize sunuyoruz.*

Pakistan Cemaat-i İslami Hareketi özelleştirmelere karşı işçilerin yanında

4 Kasım Çarşamba günü Lahor’da Cemaat-i İslami Hareketi desteğiyle gerçekleştirilen özelleştirme karşıtı konferansta sendika temsilcileri büyük ulusal kurumların özelleştirilmesini durdurmak için kolektif bir mücadele başlatma sözü verdi.

Sendika liderleri, yüzlerce işçinin de katıldığı konferansta ülke yöneticilerinin IMF ve Dünya Bankası’nın dayatmasıyla Demiryolları, Pia, OGDC, Mills Çelik dahil olmak üzere pek çok önemli ulusal kurumun, değerinin çok altında fiyatlara özelleştirilmek istendiğinin; ancak işçilerin buna tüm güçleriyle karşı çıkacağını söyledi.

Cemaat-i İslami lideri Sirac-ul Hak, konuşmasında ulusal kurumların özelleştirilmesinin sadece işçilerin ekonomik olarak yok edilmesine sebebiyet vermeyeceğini, bunun ulusal çıkarlara da aykırı olduğunu söyledi.

Konferansta sunulan bildirgede, hükümete ulusal kurumların özelleştirilmesinin bir an önce durdurulması çağrısında bulunuldu. Çağrıda bu özelleştirmelerin binlerce işçinin işten çıkarılmasına ve kurumların değerinin çok altında fiyata kaybedileceğine değinildi.

Konferansta WAPDA, Demiryolları, OGDCL, PTCL, PIA, Pakistan Çelik, Karaçi Liman İşletmesi, Ulusal Taşımacılık Şirketi gibi birçok önemli kurumun daha iyi yönetilerek ve kurumlara siyasi müdahaleyi sonlandırarak daha karlı duruma getirebileceği belirtildi.

Şimdiye kadar hiçbir hükümetin özelleştirme hakkında bilgi edinmeye yönelik bir ön çalışma yürütmediğine ve hangi kurumların hangi durumlarda özelleştirilmesi gerektiğine dair bilgi sahibi olunmadığına değinilen bildirgede, ülkede özelleştirme yapılmasına dair bir propaganda başlatıldığına, böylelikle belli bir lobinin çıkarlarının korunması doğrultusunda bu satışların yapılabileceğine ve bu durumun hem yöneticilerde hem de işçilerde işsiz kalma endişesi doğurduğuna da vurgu yapıldı.

Konferansta Ulusal İşçi Federasyonu Başkan Rana Mehmud Ali, Halk Emek Bürosu Başkanı Manzur Ahmed, PREM Birliği Lideri Hafız Selman Butt. ve seçilmiş sendika temsilcileri konuştu.

Sirac-ul Hak konuşmasında yöneticilerin insanları sağ ve sol olarak ayırarak iktidarlarını uzatmaya çalıştıklarını; ama artık politikalarını “doğru ve yanlış” düzleminde yürütmeleri gerektiğini söyledi. Sirac-ul Hak ayrıca, yöneticilerin köleliğe dayanan yönetim tarzında farklı mafyaların iş kovalamaya başladığını ve bunların özelleştirme aşamasında kendilerine uygun koşulları oluşturup kurumları gerçek değerinin çok altında fiyatlara alabileceklerini söyledi. Cemaati İslami Lideri, yöneticilerin IMF ve Dünya Bankasının kredilerine sevinerek Siyonistlerin kölesi gibi hareket ettiklerini söyledi.

Sirac-ul Hak konuşmasının sonunda işçiye duyulan saygı artmadığı sürece hiçbir kurumun düzelemeyeceğini, işçilerin kurumların kazandığı kardan hissedar yapılarak durumlarının iyileştirilmesi gerektiğini söyledi ve mevcut kölelik düzeninde değirmen sahiplerinin büyük kazançlar elde ederken yapılan işin kazancından işçilere hak ettikleri payın verilmediğini ve işçilerin açlığa itildiğini belirtti.

Kaynak: http://islamianaliz.com/haber/pakistan-cemaat-i-islami-hareketi-ozellestirmelere-karsi-iscilerin-yaninda-29146

* Haberi, ana sayfamız için iktibas ederken, güncel olması açısından Cemaat-i İslami hareketinin Mursi yanlısı bir gösterisindeki fotoğrafa yer verdik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir