Punto Deri İşçilerinin Final Eylemi

Dün Zeytinburnu’nda Punto Deri’den atılan deri işçileriyle birlikteydik. Çoğu işyerinde yaşanıldığı gibi Punto işçileri de sendikaya üye olmaları sebebiyle işlerinden atılmışlardı. Uzun süren zorlu mücadele sürecini işveren aleyhine açtıkları davayı kazanarak zaferle sonuçlandıran Punto işçileri, direnişlerini aşağıdaki son basın açıklaması ile bitirdiler. Eylemlerinde Soma’da ölen madencileri de anan işçiler, taşeron sisteminin ölümleri ve güvencesiz çalışmayı yasal hale getirdiğini söylediler.

WP_20140514_13_21_34_Pro

PUNTO’DA SENDİKAL VE HUKUKİ MÜCADELE

Punto’da sendikal süreçle birlikte toplam 81 üyemiz sendikal nedenle işten çıkarılmış ve işe geri iade davaları açılmıştır. İş mahkemelerinde davalar devam etmekte olup, şimdiye kadar 19 işçi için karar çıkmış, mahkeme işçilerin sendikal nedenle işten çıkarıldıklarına hükmetmiş ve işe iadelerine karar verilmiştir.

Punto’ya 455.836,00 TL ceza kesildi

Sendikalaşmanın başlamasının ardından işçilerin ve sendikamızın şikayeti üzerine Punto’da bakanlık denetimi gerçekleşmiştir. Gerçekleştirilen denetimde işyerine 455.836,00 TL para cezası kesilmiştir. Tespit edilen ihlaller şunlardır:

  • ”iş sözleşmesinden doğan ücreti kasten ödememek veya eksik ödemek”,
  • ”fazla çalışmalara ilişkin ücreti ödememek, fazla saatlerde yapılacak çalışmalarda işçinin onayını almamak”,
  • ”çalışma sürelerine ve buna dair yönetmelik hükümlerine uymamak”,
  • ”işçileri gece 7,5 saatten fazla çalıştırmak, gece ve gündüz postalarını değiştirmemek”

Punto’da sendikal süreç

Punto Deri’de 2 Ağustos 2013 tarihinde sendikal faaliyet yürüten 2 üyemiz atılmıştır. 12 Ağustos günü işyeri önünde direniş başlamış ve 282 gündür devam etmektedir. İşveren bu süre zarfında işçileri gruplar halinde toplamış ve sendikadan istifa etmelerini istemiş, işyerine noter getirterek istifaya zorlamış bunlar sonuçsuz kalınca toplamda 81 üyemiz farklı dönemlerde işten çıkarılmıştır. İşveren Punto’nun ana merkezindeki üretimini azaltmıştır.

Sendikalaşmayı engellemek için üretimi fasonlara kaydırdı

Sendikal sürecin başladığı ilk dönemlerde 300’e yakın işçi çalışıyorken bugün bu sayı 120’lere düşmüştür. Punto üretimini fasonlara kaydırmış ve bir kısım fasonları kendisi kurarak üretimini devam ettirmektedir. Kendi kurduğu fasonlara da kendi işçilerini kaydırmıştır.

Kendine bağlı bir işletmeyi kapattı

Gerçekte Punto’ya ait olan, ancak kağıt üstünde Maksut Tat unvanlı işyerinde işçilerin çoğunluğu sendikamıza üye olmuş bunun üzerine işveren 50 kişinin çalıştığı Maksut Tut unvanlı işyerini 31.12.2013 tarihinde kapama kararı almıştır.

DERİTEKS SENDİKASI

WP_20140514_13_21_04_Pro

 

WP_20140514_13_17_12_Pro

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir