“Sarayda bize adalet yok, adaleti sokakta arıyoruz” – 46. Vicdan ve Adalet Nöbeti

DSC07023

46. Vicdan ve Adalet Nöbetini tutmak için 6 Aralık Pazar günü Galatasaray Meydanı’ndaydık.

 

Basın açıklamasını Adalet Arayan İşçi Aileleri adına, 1 Mayıs 2012 günü Arka Sıradakiler dizi setinde yaşanan iş cinayetinde hayatını kaybeden Selin Erdem’in ablası Sema Erdem okudu.

 

Nöbetin gazetecisi Tan Morgül, sözü Davutpaşa’da eşini kaybetmiş olan İdris Çabuk’a verdi. İdris Çabuk, Davutpaşa davasındaki sürecin bu kadar uzun sürmesinin tek sebebinin mahkemelerin kamu görevlilerinin yargılanmaması olduğunu belirtti. Zeytinburnu Belediye Başkanının da bu iş cinayetinde sorumluluğu olmasına rağmen yargılanmadığını söyledi. Sözlerini “Bizim haklarını arayan aileler olarak tek isteğimiz hukuku herkese eşit olarak uygulamaları” diyerek bitirdi.

 

Oğlu Eren Eroğlu’nu kaybeden Erdinç Eroğlu “Bizim yürüttüğümüz ceza davası, devletin aslında iş cinayetlerinde doğrudan doğruya bir taraf olduğunu kanıtlıyor.” diyerek, iş cinayetlerinde devletin sorumluluğuna vurgu yaptı. Kamu görevlilerinin ruhsat, izin ve denetim mekanizmalarındaki usulsüzlüklere ve bu usulsüzlüklerin iş cinayetleri ile doğrudan bağlantısına dikkat çekti. Cezasızlığın da bütün bunların üstüne ayrıca kamu görevlilerinin rahatlığına sebep olduğunu belirtti. Mücadelelerinin iş cinayetlerine karşı toplumsal muhalefet yaratmak için olduğunu söyleyerek, kitlesel katliamlarda görünür olan muhalefetin yetersiz olduğunu, işçilerin her gün öldüğünü belirtti.

 

Selin Erdem’in annesi Hacer Erdem söz alarak “Bizim davalarımıza girerseniz nasıl bir sorunla karşı karşıya olduğumuzu anlayacaksınız. Anlayacaksınız ki bize sarayda adalet yok, o yüzden adaleti sokakta arıyoruz.” dedi. “Görüyorsunuz burada fotoğrafı olan herkes gencecik, hayalleri olan insanlar. Hepsini yıktılar, hepsini öldürdüler. En yakınlarımızı kaybettikten sonra her şeyimiz yarım. Sorumlular üç beş yıl hapis yatmaktan kaçıyorlar fakat bizi müebbete mahkum ettiler.” diyerek sözlerini bitirdi.

 

Son olarak Adalet Arayan İşçi Aileleri’ne gönüllü hukuki destek veren Adalet Arayana Destek Grubu hukukçularından Berrin Demir, Soma katliamı özelinde iş cinayetlerinin hukuki işleyişini gözler önüne serdi. İşin fıtratının öldürülmek olduğunun en yetkili kamu ağzından dile getirildiğini belirterek, bu sebeple olayda kamu görevlilerinin yargılanamadığından bahsetti. İş cinayetlerinde başlıca sorunun cezasızlık olduğunu belirterek sözlerini noktaladı.

 

46. Vicdan ve Adalet Nöbeti, gelecek ayın nöbetinin duyurusu yapılarak sona erdi.

DSC07012

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir