“Sendikalı Olmak Anayasal Hak: Saygı Duy!” – Arkadaş Kitabevi İşçileri Direniyor

Arkadaş Kitabevi işçileri yaklaşık 9 aydır yürüttükleri sendikal örgütlenme mücadelesi sonucunda işyerinde çoğunluğu sağlamalarına karşın, işverenin yetki itirazıyla birlikte başlayan süreçte işten çıkarılmıştı. İşverenin en şedit biçimde sendikal örgütlenmeye karşı harekete geçtiği dönemde bir Arkadaş Kitabevi işçisi ile yaptığımız röportajda durumu sizlerle paylaşmıştık.

Geçtiğimiz hafta Arkadaş Kitabevi işçileri “Sendikalı Olmak Anayasal Hak: Saygı Duy!” sloganı ile işyeri önünde direnişe başladılar. 11 Kasım Cumartesi günü ise Ankara Batıkent’teki Atlantis AVM’deki Arkadaş Kitabevi önünde Olağanüstü Hal şartlarında katılımıyla göz dolduran güzel bir eylem gerçekleştirdiler.

Eylemde ilk olarak sözü işten çıkarılan işçilerden Özgecan Bulut aldı. İşten çıkarılma sürecini detaylı bir biçimde anlatan Bulut, işverenin işten çıkardığı işçilerin başka bir işyerinde çalışmasına dahi müdahale ettiğinden bahsetti. Sendikalaştıkları için haksız yere işten çıkarıldıklarını ve sendikalaşmanın anayasal bir hak olduğunu söyleyen Bulut, kendilerine bu süreçte destek veren herkese teşekkür ederek konuşmasını noktaladı.

Sonrasında Batıkent halkı adına Zübeyda Gökcan konuşarak dayanışma mesajını ifade etti. Son olarak Sosyal İş Sendikası Genel Başkanı Metin Ebetürk söz aldı ve işvereni sendikal mücadeleye saygı duymaya çağırdı.

Batıkent halkının önemli bir teveccüh gösterdiği eylem katılımcıların “Sendika hakkımız engellenemez”, “Zafer direnen emekçinin olacak” sloganlarıyla sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir