TOKAD’dan Urfalı Tarım İşçileriyle İftar

Yaptıkları işlerle ve gayretleriyle birlikte muhabbetle takip ettiğimiz TOKAD’dan oldukça anlamlı bir ziyaret ve etkinlik daha… Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri olan mevsimlik işçi sorununu Urfalı işçilerlerle birlikte iftar ederek, onlarla dayanışma ve sorunlarını gündeme getirme anlamında oldukça güzel bir iş yapmışlar. Kontrol mekanizmalarının hiç işletilmediği ve gayrı insani koşullarda çalışmak zorunda bırakılan özellikle Kürt vatandaşlarımızın maruz kaldığı bu soruna onların üstünden bir dil kurarak değil beraber aynı sofrayı paylaşarak hemhal olmaya çalışmışlar. Kendilerini tebrik ediyor ve haberi paylaşıyoruz:

TOKAD, Urfalı tarım işçileriyle iftarda buluşup sorunlarını dinledi

TOKAD (Toplumsal Dayanışma Kültür Eğitim ve Sosyal Araştırmalar Derneği), Tokat’ta tarım sektöründe çalışan Urfalı işçi aileleriyle iftarda bir araya geldi. İftar, tarım işçisi ailelerin çalıştıkları bölgede kaldıkları evin önünde gerçekleştirildi.

İftardan sonra ailelerle yaşadıkları sorunlar hakkında gerçekleştirilen sohbette aileler yaşadıkları sorunları paylaştılar.

Sağlık taraması yok

Aileler yıllardır Tokat’a geldiklerini ancak şimdiye kadar herhangi bir sağlık ekibinin kendilerine uğramadığını söylediler. Küçük çocuklardan yaşlılara, kadınlara kadar her yaş grubundan insanın tarlalarda çalıştığını, keneden diğer sağlık sorunlarına kadar birçok sağlık problemi yaşadıklarını belirten aileler sağlık ekiplerinin tarım işçilerini ihmal etmemesini istedi.

Ücretler düşük, ödemeler zamanında yapılmıyor

Aileler günlük 30 liraya çalıştıklarını, maalesef biriken ücretlerini bazen zamanında alamadıklarını dile getirerek “Ücretlerin ödenmesi umuduyla 15-20 gün, bazen 1 ay burada beklediğimiz oluyor. Herhangi bir güvencemiz de yok.” dediler.

Sendikalar, dernekler birimler oluşturmalı

TOKAD yönetiminden İlyas Çetin de sendika ve derneklerin bölgelerinde bulunan tarım işçilerinin sorunlarıyla ilgilenmek ve bu sorunların çözümünü takip etmek için birimler kurmaları gerektiğini söyleyerek “Bu yolla hem ücretlerin tahakkuku hususunda hukuki yardımlar sağlanmalı hem de sağlık taramaları yapılması için yetkililerle irtibat kurulmalı. Tarım işçilerinin burada güvenlikten beslenmeye, konaklamaya kadar bütün sorunları bu birimlerce takip edilmeli.” dedi.

Haber: Özhan Uçan

Kaynak: Platform Haber, 13 Ağustos 2012, Pazartesi, http://platformhaber.net/?p=15990

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir