Vicdan ve Adalet Nöbetinde 6. Haftanın Ardından

Geçtiğimiz pazar Galatasaray Lisesi önünde 6. “Vicdan ve Adalet Nöbeti” gerçekleştirildi. İş cinayetlerinde hayatlarını kaybeden ve yaralanan işçilerin aileleri, bir yandan hukuki mücadelelerine devam ederken bir yandan da, her hafta bir iş cinayetini gündeme getirerek, kamuoyu ile paylaşmaya çalışıyorlar.

 

24 Haziran Pazar günü, 2008 yılında Davutpaşa’da meydana gelen patlamayı ele alan aileler adına, patlamada kardeşi Heybetullah Güleç’i kaybeden Hakkı Güleç basın açıklamasını okudu. Geçtiğimiz hafta meclisten geçen “İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası”na değinerek, önemli olanın tek başına yasal mevzuat olmadığını, mevcut olan uygulamanın işçinin lehine yeni yasal düzenlemelerle değiştirilmesi gerektiğini belirtti. Değişen mevzuata rağmen işçi ölümlerinin devam etmekte olduğuna dikkat çeken Güleç, yasanın çalışma hayatının gerçekleriyle hiçbir biçimde uyuşmadığını da söyledi.Geçtiğimiz hafta boyunca meydana gelen iş kazalarını (cinayetlerini) ve bu kazalarda hayatlarını kaybeden işçileri anarak, adalet mücadelelerinde basının ve kamuoyunun desteğini yanlarında görmek istediklerini, davalarının bu ülkede yaşayan herkesin davası olduğunu haykırmak istediklerini söyleyerek, basın açıklamasını bitirdi.

24 Haziran Pazar günü tutulan 6. nöbette Hakkı Güleç’in okuduğu basın açıklamasının videosu:


Daha sonra, geçtiğimiz yıl yaşanan Van Depremi’nde, Bayram Otel’de hayatını kaybeden meslektaşlarını anarak konuşmasına başlayan SkyTurk muhabiri Gülşen Karadağ, “bizleri yasa değil, yasanın uygulanması korur” diyerek kanunların uygulanmasının önemine dikkat çekti. Davutpaşa’daki patlamada hayatını kaybeden Gülhan Çubuk’un eşi İdris Çubuk, Heybetullah Güleç’in ağabeyi Hakkı Güleç ve Orhan Saday’ın babası Adnan Saday ile kısa röportajlar yaptı. Aileler Davutpaşa’daki patlamadan 2 ay sonra bilirkişi raporunun hazırlandığını ancak davanın açılmasının 2 yıl sürdüğünü, patlamadan sorumlu işyeri sahiplerinden ve belediye çalışanlarından (öncelikle de belediye başkanından) hesap sorulmadığını, yargının adil bir şekil işlemediğini ifade ettiler.

 

Son olarak Davutpaşa davasının avukatlarından Nermin Kaplan söz alarak, dava süreci hakkında dinleyenleri bilgilendirdi. Patlamadan İBB, Zeytinburnu Belediyesi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, BEDAŞ ve İçişleri Bakanlığı’nın sorumlu olduğunu ancak İçişleir Bakanlığının İBB ve Zeytinburnu Belediye Başkanları hakkında soruşturma izni vermediğini ve ancak itirazları sonucunda Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın hakkında soruşturma izni verilmesini sağlayabildiklerini belirtti.

 

Açıklamaların ardından nöbet sona erdirildi. Bir sonraki Vicdan ve Adalet Nöbeti, 1 Temmuz Pazar günü, saat 13.00’da, Tuzla Tersaneler Bölgesi’nde gerçekleşen ölümlerin ele alacak.

24 Haziran Pazar günü tutulan 6. nöbetten kareler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir