Ameller ve Niyetler

4 Responses

 1. mehmet talha dedi ki:

  bu yazı aslında şunun bir devamı gibi: http://www.emekveadalet.org/arsivler/10599

 2. Salih paşaoğlu dedi ki:

  Tebrikler, güzel bir fikir jimnastiği, Evet her şeyi hak-batıl ekseninde tartışmak gerek. Lakin insanın olduğu her yerde ve her zamanda, belki asr-ı saadette bile suç işleyen, günah işleyenler olmuştur olacaktır, suçların şahsiliği vardır, “ve la tezirü vaziretün vizra uhra” (kimse kimsenin yükünü taşımaz) vardır. Beraat-ı zimmet asıldır (bknz. Mecelle), Yöneticilerin halka, onun yaşam kalitesine ve özgürlüğüne yaptığı hizmetler de dikkate alınmalıdır, yani eleştirilerde doğrular ve yanlışlar birlikte olmalı, adalet terazisi iyi tutulmalıdır vs vs.

 3. bedri dedi ki:

  Yazıda işaret edilen AKP-Cemaat tartışması ise kendi adıma meseleyi iki müslüman odağın gayretinden ziyade iki tane çetenin iktidar kavgası olarak okumak gerektiği kanaatindeyim. şu güne kadar halkın problemleri için kılını kıpırdatmamış ve sermayenin gücün yanında olmuş bu çetelerin müslüman etiketi üst başlığı ile değerlendirilmeye tabi tutulmasından rahatsızım hala. bireysel dindarlıkları beni ilgilendirmez ancak “müslümanlar” genellemesi benim gibilerin de söz söylemek istediği bir üst alanı kapsar ki bu alanda müslümanlığa hizmet derdi olmayanların da yer almasını benimsemeye hiç niyetli değilim. bu alan retorikle şekillenmeyen ve pratikle kendini gösterebilecek bir alan. eğer yazar akp de cemaat de kapitalist haçlı zihniyetli sermaye odaklarına hizmet etmemiştir diyebilirse belki o zaman bu yazı anlamlı bir zemine oturur. acizane fikrim budur vesselam.

 4. mehmet talha dedi ki:

  “müslümanlar” derken iyi kötü 70’lerden hatta 20’lerden beri bedel ödeyerek adl için gayret gösteren ve kendini mümin olarak anlatan, benimseten herkesten söz ediyorum, bunlara milli görüş de, cemaatler de dahildir, kimseyi tekfire niyetim yok. maksadım allah için cihad ettiğini sanmanın insanı körlüğe iteceği ki alev alatlı şurada “cehenneme giden yollar iyi niyet taşlarıyla örülüdür” derken haklı bence: http://yenisafak.mobi/roportaj-haber/erdogan-one-minute-ceker-20.1.2014%20-611435

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir