Emek Adalet 1 Mayıs’ta Sokakları Birbirine Kattı

 

1 Mayıs sabahı, Emek ve Adalet Platformu üyeleri, Taşişder ve İşçider’den emekçilerle birlikte Çapa Hastanesi önünde toplandılar.

Olaysız dağılması beklenen grup güvenlik kuvvetlerinin azlığını fırsat bilerek 1 Mayıs’ı kutlamaya kalkıştı.Tanınmamak için güneş ışığını yansıtan Taşişder yazılı beyaz şapkalarını taktılar ve pankart açıp yürüyüşe geçtiler. İlk belirlemelere göre, “Halil İbrahim Sofrası” gibi ütopik, halkın din ve vicdanını alenen tahrik eden şarkılar çalıp eşlik ettiler.
“Taşerona Hayır” dediler, anlaşılmaz bir şekilde “Kölelere Özgürlük” istediler.

Şöyle dövizler taşıdıkları gelen bilgiler arasında:

“İşçiye hakkını alın teri kurumadan veriniz”

“Alın terimizin karşılığı asgari ücret mi?”

“Asgari ücret 773 lira, lale mi yiyek la?”

“Taşeron köleliktir” falan.

Yürüyüş sırasında PTT, İSKİ ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne uğradılar ve işçilerin yalnız olmadığından (?) falan dem vurdular. “Gün Gelecek Devran Dönecek, PTT işçiye hesap verecek” gibi açıkça tehdit içerikli sloganlar attılar.

İBB önüne gelen coşkulu ve öfkesiz kalabalık, kısa bir açıklamadan sonra Taksim’e yürümeye niyet etti.Unkapanı ve Galata köprülerinin kapalı olduğunu onlar da biliyordu, “olmadı Unkapanı’ndan dağılırız” diyorlardı.
Veletler “Taksim”, “Kentsel Dönüşüm” gibisinden küfürlü konuşunca, İBB önünde canı sıkılan güvenlik güçleri, grubun önünü kesti.”Etrafınız sarıldı, konuşmama hakkına sahipsiniz, söyleyeceğiniz herşey…” gibi beylik laflar etmeden, gülen yüzlerle dağılmalarını emretti polis memuru.

Emek ve Adalet yanlısı grup, kimsenin yolda yürümekten alıkonulamayacağı vehmine kapılmıştı, polise haklarını hatırlatmaya kalktılar.Oturarak pasif direnişe geçtiler. Bir de utanmadan, kanunsuz birşey yapmadıklarını söyleyip, memurdan kimlik istediler.Polis şefi bu haddini bilmezliğe “süpürüyoruz arkadaşlar” diyerek cevap verdi.Emri alan kolluk güçleri kalkanlarıyla kadınları ezerek, biber gazını gözbebeklerine isabet ettirerek, grubu bir metre öteye püskürtmeyi başardı.İzdiham sırasında gruptan “Lailaheillallah”, “Allah Ekmek Özgürlük” gibi sesler yükseldi, vatandaş anlam veremedi.Dua edip amin dediler, Fatiha okuyup Fatih yönüne dağıldılar.

Allah affetsin.

1 Response

  1. 6 Mayıs 2013

    […] Emek Adalet 1 Mayıs'ta Sokakları Birbirine Kattı […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir