Kuran’dan Notlar – Teslise İnanan Samimi Hıristiyanlar Üzerine

7 Responses

 1. Fahri uğur dedi ki:

  hazâ yevmü yenfeus sadikıyne sıdkuhüm sözlerine sadık kalanların sadakatlerinin sıdkuhüm sadakatlerinin gününü görecekleri gündür. lehüm cennatün tecriy min tahtihel enhar onlar içindir içerisinden ırmaklar akan cennetler(m.islamoğlu)
  Esat bey burdaki sözlerine sadaket de geçen söz hangi söz? Onu anlamadan hemen böyle bir yoruma nasıl çıkabilirsiniz?hz isaya söz vermiş olanlar kasdedilmiş olamaz mı?yani sadık havarileri.orda yalancıların verdiği söz olduğunu metinden nasıl çıkardınız?tarihsel sebeblerini ve olayın yaşandıgı andaki vakıayı kesin bilmeden kendisi yalancı ama sözü doğru herkes bu kapsama girmez mi?
  Ki ben de Allahın yalnız müslümanları cennete koymayacağina inananlardanım.ama yorumunuz çok zorlama

 2. Ayşegül dedi ki:

  “Allah, kişinin bu itikada bağlanırken derdi baskı, sömürü, hile, yalan gibi pis şeyler değil de; kişi bu itikada samimi niyetlerle bağlanmışsa bu kişi cennetliktir. Hukuktaki sübjektif iyi niyet prensibi bu.” Yani yazar diyor ki samimi bir şekilde Allah’a şirk koşanlar cennete girer.
  5/119 ayetinden belirtilen “sözlerinde sadık olanlar” denilen kişilerin teslise inanan kişiler olmadığı çok açık. Bunun üzerine yazı yazmış olmanız da kullandığınız mantık zemini aşırı temelsiz. “Evet, Allah teslisi reddediyor dedikten sonra, ancak samimi bir şekilde buna inanıyorlarsa başka o zaman”
  Eğer samimi bir şekilde inanılıp yapılan şey bir ibadet olsa bunun affı olabilir çünkü itikadi bir konu değil. Ama İslama girmenin ilk şartı Allah’tan başka ilah olmadığına iman etmekken böyle bir sonuca varılamaz.

  • Erdem dedi ki:

   Hanımefendi konu bahsi havariler ve takipçileri. azcık hristiyanlık tarihi bilen biri teslisin havarilerle başladığını ve hepsinin teslisi kabul ettiğini bilir. Söz konusu olanların onlar olma olasılığı gayet de yüksek. Erken Hristiyanlık tarihi bilmeden esat abinin kastini anlayamazsınız.

 3. Selim dag dedi ki:

  Yazara pes diyorum.Sadik dürüst başkasının hakkını yemeyen tüm ateistler de cennetlik!

 4. Mehmet Sayim So dedi ki:

  Bence sandıklar dediğinde paragraf açılmış oluyor. Kuranda boyle aciilan paragraf çok.

 5. Yorumcu dedi ki:

  “Evet, Allah teslisi reddediyor. Yani Baba Allah’ın yaratmak için Kutsal Ruh ve Oğul İsa’ya ihtiyaç duyduğu düşüncesini ve bu düşünce üzerinden yaratılan Kilise’nin Hazret-i İsa’ya ve Allah’a vekalet sistemini. Fakat diyor Allah, kişinin bu itikada bağlanırken derdi baskı, sömürü, hile, yalan gibi pis şeyler değil de; kişi bu itikada samimi niyetlerle bağlanmışsa bu kişi cennetliktir. Hukuktaki sübjektif iyiniyet prensibi bu.”
  Öncelikle, hukuktak, sübjektif iyiniyet prensibi böyle bir şey değildir.
  Sonra, قَدْ كَفَرَ الَّذ۪ينَ قَالُٓوا اِنَّ اللّٰهَ هُوَ الْمَس۪يحُ ابْنُ مَرْيَمَۜl-(Gerçekten de şüphe yok ki Allah, Meryem oğlu Mesih’tir diyenler kafir oldular. Maide-17) yeterince açık değil mi???

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.