Şehir’in Orhanları

2 Responses

 1. Gazete ve TV’lerde kadına şiddet görmekten midesi bulanmış bir erkek olarak, böyle bir olayın üniversitede ve üstelik Allah’ın evinde meydana geldiğini öğrenmek, artık bu ülke ile ilgili tüm umutlarımı hepten tüketti. Böylesi durumlar nasıl yorumlanır, ne denir bilemiyorum. Böyle bir olaya cinsiyet üzerinden tepki göstermekte doğru olmaz diye düşünüyorum. Böyle durumlara, erkek olarak değil de, insan olarak karşı çıkmak istiyorum, aksi halde “erkek” olmanın başlı başına bir ayrıcalık, kişiyi diğer cinsten üstün hale getiren bir özellik olduğu kabulünü destekleyen veya kanıksayan bir tavra düşme tehlikesi var. Bu tavır ve düşünce Allah’ın ayetlerini inkar etmek olur. “erkek adam”, “Müslüman erkek” kadınlara böyle davranmaz şeklinde bir cümle zaten yine erkeği yüceltmektedir. Belki de biraz daha insan olma bilinci, insana saygı üzerinden gidersek daha mantıklı olur. Allah’ın gönderdiği ayetler bu insanlara zerre etki etmemiş ki böyle küstah davranabilmişler. Bu İnsanlara, insana insan olduğu için saygı göstermeyi öğretemedikçe bugün karısını döver, okuldaki arkadaşını kız olduğu için aşağılar, yarın başkasına tecavüz eder, öbür gün sevgilisi var diye kızını keser vs. bunların hiçbiri birbirinden farklı değil. Bu adamların böyle yaparken kendilerini haklı görmelerinin en büyük sebebi “erkek” olmalarıdır zaten.
  Buraya yüce Allah’ın bu konuyla ilgili bir kaç ayetini yazmak istiyorum. Hiç değilse, Allah’ın sözleri yüreğimizi biraz rahatlatır.

  “Göklerin ve yerin mülkü Allah’ındır. O, dilediğini yaratır. Dilediğine kız çocukları, dilediğine erkek çocukları verir. Yahut o çocukları erkekler, dişiler olmak üzere çift verir, dilediği kimseyi de kısır yapar. Şüphesiz O, her şeyi hakkıyla bilendir, hakkıyla gücü yetendir. “ Yaratılışta eşit olan kadın ve erkek arasındaki üstünlük yaratılış itibariyle değil, Allah’tan sakınma (Takva) alanındadır.

  “Ey insanlar! Şüphe yok ki, biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve birbirinizi tanımanız için sizi boylara ve kabilelere ayırdık. Allah katında en değerli olanınız, O’na karşı gelmekten en çok sakınanınızdır. Şüphesiz Allah hakkıyla bilendir, hakkıyla haberdar olandır.”

  “Onlardan biri, kız ile müjdelendiği zaman içi öfke ile dolarak yüzü simsiyah kesilir! Kendisine verilen kötü müjde (!) yüzünden halktan gizlenir. Şimdi onu, aşağılanmış olarak yanında tutacak mı, yoksa toprağa mı gömecek? Bak, ne kötü hüküm veriyorlar!”

  Yüce Rabbimiz İslam Dinimizi karalayan, cahiliye kafalılardan, yobazlardan bizleri korusun. Dünya ve ahirette insana en büyük sıkıntı verecek olan kul hakkına girmekten, insanlara karşı hak ihlalleri gerçekleştirmekten bizleri sakındırsın.

  sevgi ve selam ile

  Kayhan Tanrıverir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir