Yayınlanma tarihi: Paz, Şub 24th, 2013

Dış Bükey Aynada Muhafazakar Aydın – Akif Emre

Türkiye’de İslamcılık tartışmalarında nedense iktidar meselesi pek tartışılmaz. İslamcılığa içkin iktidar talep ve söylemi eleştiri konusu edilmez. İktidara dair bu eleştirel yoksunluk, iktidarı kuran bilgiye karşı da benzer bir tavrı dayatır. İslami bilgi, islami ilim çaba ve üretimindekiler iktidarla ilişkilerine, siyasal tutumlarına dair eleştirel ve özeleştirel bir tutum almaktan ısrarla kaçınırlar. Akif Emre’nin son yazısı Müslüman entelektüellerin siyasi işlevi üzerine. Emre’nin bu son derece cesur, bütüncül ve açıksözlü eleştirisi tekrar tekrar altı çizilerek okunmayı hak ediyor.

 

 

Türkiye’de yaşanan dönüşümle hesaplaşmadan modern, ılımlı, küresel kapitalizmle uyumlu bir modeli ihraç etmenin ve bunun sonuçlarını görmenin dayanılmaz hazzını yaşamak… Muhafazakar entelijansiyanın halet-i ruhiyesi bununla açıklanabilir. Buna ‘tarihi derinlik’ sosu ve ‘neo-Osmanlı’ perspektifi eklediğinizde entelektüel iştahınız daha da kabaracaktır.

http://yenisafak.com.tr/yazarlar/AkifEmre/dis-bukey-aynada-muhafazakar-aydin/36420

 

2 Yorum
 1. alp dedi ki:

  yazı çok iyiymiş hakikaten. dün bedri de emek adaletin önerileri bağlamında dışarı’dan çok, içeri’ye bakmak demişti. onun üzerine iyi geldi şimdi okuyunca.

  yazının şu son üç paragrafı müthiş:

  “Bu durum salt mevcut iktidarla muhafazakar medyanın kurduğu ilişkiyi olumlama parantezine alınarak açıklanması zor bir paradoksal haline işaret ediyor. Belki de zihinsel anlamda mevcut durumla yüzleşmekten kaçarak burada unuttuğu, yüzleşmek istemediği özlemlerini Arap Baharı üzerinden inşa edecek ve kendine ayna tutacak bir yapıyı görmek istemeyecektir. Paradoksal görünen bu durum kendi içinde ilginç bir tutarlılık sergiliyor. Türkiye’ye dair sorgulama yapma gereği duymadan, yüzleşmekten kaçındığı iddialarını Arap Baharında icat edilen İslami devrimlerine sipariş vermiş görünüyor.

  Türkiye’den hatırlamak istemediği ve gelinen siyasal durumdan pek de mutlu olduğu yapıya, yaşanan toplumsal ve siyasal dönüşümle terk edilenleri hatırlatacak bir devrim görüntüsüne neden ihtiyaç duyulduğu sorulabilir. Temel açmazı çözen formül de burada yatmaktadır. Arap devrimlerinin ilham kaynağı olmak…

  Türkiye’de yaşanan dönüşümle hesaplaşmadan modern, ılımlı, küresel kapitalizmle uyumlu bir modeli ihraç etmenin ve bunun sonuçlarını görmenin dayanılmaz hazzını yaşamak… Muhafazakar entelijansiyanın halet-i ruhiyesi bununla açıklanabilir. Buna ‘tarihi derinlik’ sosu ve ‘neo-Osmanlı’ perspektifi eklediğinizde entelektüel iştahınız daha da kabaracaktır.”

 2. bedri dedi ki:

  Yerlilik bahsi ve kapının önündeki çöpü komşunun kapısının önündeki üzerinden seslendirmek arasında, can yucelin tüzük büzük diyalektiği gibi bir ilişki olduğunu düşünüyorum. Yazi bu anlamda ince saptamalar yapmış ama somut noktalara girmemiş. Muhayyel kalmış. Durum tespiti de aslında şu zamanda zor bulunan şeylerden oldugu için kiymetlidir. Selam ile..

Yorum bırakın

XHTML: Bu html etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>