Akif Emre – Dış Bükey Aynada Muhafazakar Aydın

2 Responses

 1. alp dedi ki:

  yazı çok iyiymiş hakikaten. dün bedri de emek adaletin önerileri bağlamında dışarı’dan çok, içeri’ye bakmak demişti. onun üzerine iyi geldi şimdi okuyunca.

  yazının şu son üç paragrafı müthiş:

  “Bu durum salt mevcut iktidarla muhafazakar medyanın kurduğu ilişkiyi olumlama parantezine alınarak açıklanması zor bir paradoksal haline işaret ediyor. Belki de zihinsel anlamda mevcut durumla yüzleşmekten kaçarak burada unuttuğu, yüzleşmek istemediği özlemlerini Arap Baharı üzerinden inşa edecek ve kendine ayna tutacak bir yapıyı görmek istemeyecektir. Paradoksal görünen bu durum kendi içinde ilginç bir tutarlılık sergiliyor. Türkiye’ye dair sorgulama yapma gereği duymadan, yüzleşmekten kaçındığı iddialarını Arap Baharında icat edilen İslami devrimlerine sipariş vermiş görünüyor.

  Türkiye’den hatırlamak istemediği ve gelinen siyasal durumdan pek de mutlu olduğu yapıya, yaşanan toplumsal ve siyasal dönüşümle terk edilenleri hatırlatacak bir devrim görüntüsüne neden ihtiyaç duyulduğu sorulabilir. Temel açmazı çözen formül de burada yatmaktadır. Arap devrimlerinin ilham kaynağı olmak…

  Türkiye’de yaşanan dönüşümle hesaplaşmadan modern, ılımlı, küresel kapitalizmle uyumlu bir modeli ihraç etmenin ve bunun sonuçlarını görmenin dayanılmaz hazzını yaşamak… Muhafazakar entelijansiyanın halet-i ruhiyesi bununla açıklanabilir. Buna ‘tarihi derinlik’ sosu ve ‘neo-Osmanlı’ perspektifi eklediğinizde entelektüel iştahınız daha da kabaracaktır.”

 2. bedri dedi ki:

  Yerlilik bahsi ve kapının önündeki çöpü komşunun kapısının önündeki üzerinden seslendirmek arasında, can yucelin tüzük büzük diyalektiği gibi bir ilişki olduğunu düşünüyorum. Yazi bu anlamda ince saptamalar yapmış ama somut noktalara girmemiş. Muhayyel kalmış. Durum tespiti de aslında şu zamanda zor bulunan şeylerden oldugu için kiymetlidir. Selam ile..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.