Apolitik Gezi Eylemcilerinin İki Silahı: Tecrübesizlik ve Cehalet

3 Responses

 1. alp dedi ki:

  ali güzel bir yazı olmuş. ben niyeyse sanki sen daha menfi bakıyorsun diye düşünüyordum, nüanslı, ilginç ve taksimdeki-tabandaki-gençlere dair umutvar bir yaklaşım geliştirmişsin. cehalet’e dair yaptığın analiz çok hoş, cehalet ve bunun farkında olmak gerçekten çok önemli ve gerekli bişi. “klişe eleştirellik” tamlamasını da alkışlıyorum, basit ama çok şey anlatıyor. sonda zikrettiğin umutlar/tavsiyeler de çok sahici, inşallah diyorum. bence de bir umut ve ihtimal hala var. bu gençlerden hakkaniyet terazisini bozmayan çok ilginç çıkışlar görebiliriz yakın zamanlarda. hayırlısı.

  yalnız, almanyanın istanbuldaki üçüncü havaalanına karşı olması ne la? orada biraz uçuşa geçmişsin gibi geldi:)

  ha bi de cihan tuğal’ın yalancısıyım, occupy wall street’te talep siyasetinin hiç bir zaman gündeme bile gelmediğini, eylemcilerin talep mefhumuna bile karşı olduklarını anlatmıştı. senin tersi yöndeki bilgin eminim desteksiz değildir ama cihan hocanın gözlemi aklıma yer ettiydi.

  • ali dedi ki:

   almanya’nın istanbul’da üçüncü havaalanı istememesi, frankfurt havaalanından yapılan aktarmaların 3’te birinin bu havaalanına kayacağı vs. bir vakıa bildiğim kadarıyla. talepler bağlamında ilgisini kurmak çok zor değil. almanya da bölgede bir aktör neticede. gezi’yi ne abd ne almanya ne cemaat organize etti, ama bu durum, hepsinin gezi üzerinden bazı hesapları olmasına mani değil. bunlar bana komplo teorisi gibi gelmiyor o yüzden. sadece çok aktör var, hepsinin payı azar azar oluyor ama herkes de kendi gizli veya açık planını uygulamanın, hayata geçirmenin peşinde.

   hatırladığım kadarıyla mehmet efe, bürodaki sohbetinde (http://www.emekveadalet.org/arsivler/6352), wall street’te bazı talepler üzerinde uzlaşılmaya çalışıldığını söylemişti. Komitelerin oluşturulması da bazı talepler üzerinde müzakere etmeye matuf gibi anlamıştım.

 1. 13 Ekim 2013

  […] Apolitik Gezi eylemcilerinin iki silahı: tecrübesizlik ve cehalet […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.