KŞKMİ: “Ekin Wan Savaşın Çıplak Yüzüdür”

Kadına Şiddete Karşı Müslümanlar İnisiyatifi, Devlet ve PKK arasında maalesef tüm hızıyla süren çatışmalar için, kendi özgün duruşlarını ortaya koyan bir bildiri yayınladı. Bildiri, PKK’lı bir kadın cesedine yapılan muamele üzerinden, hayrın ve şerrin ne olduğunu anlamak için büyük sözlere değil ayrıntılara dikkat etmemiz gerektiğini hatırlatıyor.*

EKİN WAN SAVAŞIN ÇIPLAK YÜZÜDÜR!

Uzun zamandır günlerimiz ölüm haberleri ile başlayıp, bitiyor. Seçim süreci boyunca ve seçim sonrası sürekli tırmanan gerilimli siyasi ortam, saldırılar ve bombalama eylemleri ile ayyuka çıktı. Hdp’nin Diyarbakır mitingindeki patlama ve Kobanê’ye yardım götüren gençlerin Suruç’ta canlı bomba ile katledilmeleri karşısında Hükümetin bu suçu işleyen Zalimlerden çok maruz kalan kitleyi suçlama ve yıpratma politikası sonu gelmeyecek çatışmaların başlamasına sebep olmuştur. Sonrasında HPG’nin misilleme olarak 2 polisi evlerinde öldürmesi savaşın boyutunu karşılıklı olarak tırmandırmıştır. PKK çatışmaları şehir merkezine taşımakla sivilerin hayatını tehlikeye atarken, devlet de sivilleri katletmekten çekinmemiştir, bu yüzden PKK ve devlet arasındaki çatışmalarda bir çok sivil  yaralanmış ve öldürülmüştür.

Yaşanılan şiddet ve çatışmadan halkın etkilenme oranı değişirken Ekin Wan kod isimli gerilla kadının cansız bedeni üzerinde yapılanların medyaya yansıması, savaşların kadın bedeni üzerinde yürütülen çirkin yüzünü tekrar acı bir şekilde hatırlatmıştır. Ekin Wan’a uygulanan bu vahşi muamele uluslararası savaş ahlâk ve kurallarını ihlal etmiştir. Diğer yandan gerilla kadının bedenine karşı uygulanan zulüm, kendini müslüman addeden bu toplumda, İslamın savaş ahlâkına değil Hint’in İslam düşmanı olduğu zamanlardaki  kindar ahlâkına muadildir. Hatırlatmak gerekirse ailesinden bir kısmını Müslümanlarla olan savaşta kaybeden Mekke’nin saygın isimlerinden Hint, Peygamber a.s’ ın amcası Hamza ‘ nın savaş sonrası ölü bedenine zulmetmiş ve bedeninden parçalar kopartarak kendine kolye yapmıştı.
Gerilla Ekin Wan ‘ ın ölü bedeninin soyularak teşhir edilmesi kadın bedeninin namus simgesi olarak algılandığı bir toplumda  düşmanını aşağılama yöntemi olarak kullanılmıştır.Tıpkı savaşlarda düşman görülen topluluğun kadınlarına yönelen  tecavüz ve taciz gibi.
Biz Kadına Şiddete Karşı Müslümanlar İnisiyatifi olarak Ekin Wan’a yönelik bu zulmün uygulayıcılarının biran önce bulunup yargı önüne çıkarılmasını ve bu vahşetin tekrarlanmaması için caydırıcı bir şekilde cezalandırılmasını istiyoruz.

Şuan devlet ve PKK arasında çatışmaların sürdüğü bazı şehirlerden sivillerin çıkartılmaya çalışıldığı, köylerin boşaltıldığı ve pek çok yargısız infaz haberi geliyor. Devlet tüm araçlarını kullanarak başlattığı savaşı meşrulaştırmaya çalışıyor. İslami açıdan kutsal bir kavram olan şehitlik mertebesini sömürüyor ve diyanet hutbelerinde halka çocuklarını feda etmesi, ölümlere sabretmesi öğütleniyor. Diğer tarafta ise asker anne ve babalarının ölümler karşısındaki çaresiz ağlayışları ve “artık vatan değil, çocuklarımız sağ olsun” haykırışları duyuluyor.
Biz barışı istiyoruz! Artık Ne askerlerin, ne de gerillaların ölüm haberlerini almak istemiyoruz!
Devlet ve PKK çatışmayı bırakıp masaya oturmalı ve çözüm süreci yeniden toplum gözetiminde ve şeffaf bir şekilde devam ettirilmelidir. Barışa ihtiyaç duyan halkın, bu barışın tesisi icin gerekli sorumluluğu almasına imkan tanınmalıdır.

KADINA ŞİDDETE KARŞI MÜSLÜMANLAR İNİSİYATİFİ

http://kadinasiddetekarsimuslumanlar.blogspot.com.tr/2015/08/ekin-wan-savasn-cplak-yuzudur.html?m=1

*Haberin kapağındaki çizim Serpil Odabaşı’na aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir