Erkek Şiddetinin Çetelesi

Bianet 2009 yılından beri kadına yönelik şiddet, cinayet, taciz ve tecavüz olaylarının istatistiğini tutmaya çalışıyor. 2013 yılını “erkek şiddetinin çetelesi” başlığı ile verdiler. Aşağıda bulacağınız rakamlar sadece birer numara değil kadınların her an karşı karşıya kaldığı tehditleri ortaya koyan ürkütücü gerçekler. 214 kadının öldürüldüğü, 167 kadının tecavüze uğradığı, sokakta tacizin %39 oranında gerçekleştiği bir ülkede ne kadar huzurlu olabiliriz. İlginize, dikkatinize ve vicdanınıza sunuyoruz.

2013erkeksiddeti

http://bianet.org/system/uploads/1/files/attachments/000/001/025/original/2013erkeksiddeti.pdf?1389214993

3 Responses

 1. Ahmet Unsur dedi ki:

  Emek ve Adalet platformunu ülkemizde her gün çift haneli rakamlara ulaşan erkek ölümleri ve mahalle baskısından ötürü hayatı karartılan çocuk damatlar gibi son derece yakıcı ve dahası birileri tarafından ısrarla görmezden gelinen yaralarımız konusunda da duyarlı olmaya davet ediyorum. Ayrıca yerkürede her gün kaç milyon domatesin vicdansızca çiğnenilmek suretiyle katledildiği konusu da bianet’in ilgisini çekmemişse de duyarlı müslümanlar olarak bizim sorumluluk alanımıza girmektedir. Bu noktada güçlü bir ses verebilir ve direniş adacıkları oluşturulabilinirse en azından sonrakilere örneklik teşkil etmeye matuf bir miras ve hafıza inşa edilebilir diye düşünmekteyim.

 2. sinan dedi ki:

  sevgili ahmet unsur beyefendi hatırlatmak isteriz ki, hicvi mazlumlara karşı kullanmak zalimin dostu ve teşvikçisi olmaktır. bir zulmü uygunsuz bir kıyasla küçük göstermeye çalışmak adalete muarız olmaktır. size tavsiyemiz gidip biryerlerde biraz mantık ve edeple iştigal etmeniz.

  ha! eğer haber dilini feminist bulduğunuzdan bir itiraz dile getirme arzunuz varsa ve bu nedenle zalimin mazluma zulmederken ki iştiyakını hareretlendirir bir şevke sıçrıyorsanız; o vakit bilin ki, hafızayı adalete ve basiretli bir dile münbit kılmak her insanın sorumluluğudur. sizin de..

  “müslümanlar” olarak bizim sorumluluğumuz, tecavüzün ve zayıflığı nedeniyle bir cinse edilen her türlü gaddarlığın, en azından buğz gerektirdiğini bilmektir. sizin de..

  yok zalimlerdenseniz söyleyin ki bunu da bilelim ve safımıza ehl-i vicdandan başkasını katmamak niyetimizi size beyan etmiş olalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir