Serapool Davasında Hak Yerini Buldu

Her şey o kadar da kötü değil. Mahkemeler bazen sandığınız kadar bağımlı değil. Serapool davası da bunun bir örneğidir. İMC’nin haberini paylaşıyoruz.

Serapool Davasında Karar Çıktı

Serapool’de sendikalaşan işçilerin işten atılması üzerine yapılan fiili greve mahkemeden onay çıktı.

İş verenin yasadışı grev yaptıkları gerekçesiyle işçiler aleyhine açtığı dava, işçilerin lehine sonuçlandı.

Fabrikada çalışan işçiler ağır çalışma koşulları ve düşük ücrete karşı DİSK’e bağlı Cam Keramik-İş Sendikası’na üye olmuş, patron da buna karşı işçileri işten atarak karşılık vermiş, fabrikadaki tüm işçiler de fiili olarak greve çıkmıştı.

Fabrika önünde süren direnişin 197. gününde patronun “yasadışı greve çıkarak zarar uğrattıkları” iddiasıyla işçiler ve sendika aleyhine açtığı tazminat davası görüldü.

Davanın Kartal’da bulunan Anadolu Adliyesi’nde 1. İş Mahkemesinde görülen son duruşmasında işçiler lehine karar çıktı. Mahkeme heyeti “kanun dışı grev tespiti davasını” reddetti.

‘Emsal oluşturacak karar’

Kararı Evrensel’e değerlendiren işçilerin avukatı Orhan Atan, “Davacı taraf, Sendika ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’na dayanarak dava açmıştı. Bu kanun zaten antidemokratik bir kanun. Mahkeme sendika kanununu aşarak, uluslararası mevzuata, ILO, AİHM’e uygun bir karar verdi” dedi.

Birçok iş kolunda çalışma koşullarındaki zorluk, düşük ücret gibi nedenlerle işçilerin toplu şekilde eylem yaptığı için kapı önüne koyulduğunu ifade eden Atan, “Bu bakımdan emsal oluşturacak bir karar oldu. Önümüzdeki süreçte işçilerin işe iade davası var. Bu karar orada da bir kazanım elde edileceğini gösteriyor” dedi.

http://www.imctv.com.tr/serapool-davasinda-karar-cikti/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir