Taşeron Firma İşçileri Zehirledi, Hastane Yönetimi Üstünü Kapattı İddiası

59567

İstanbul Tıp Fakültesi’nde sağlık çalışanları ve öğrencileri, iki hafta önce taşeron firma tarafından getirilen yemek nedeniyle yaşanan zehirlenme olayının üzerinin örtülmek istendiğini bildirdi. Aynı firmanın daha önce de et çaldığının tespit edildiğini ama bu soruşturmanın da bir türlü sonuçlandırılmadığına dikkat çeken sağlıkçılar, “Piyasalaştırma o denli ileri gitmiştir ki, topluma sağlık hizmeti vermek için organize olmuş bir kurum kendi çalışanlarını zehirleyebilecek noktaya gelmiştir” dedi.

İstanbul Tıp Fakültesi yemekhanesinde 15 Ağustos günü öğle yemeği yiyen çok sayıda sağlık çalışanın karın ağrısı, ishal, bulantı şikayetleriyle acil servise başvurmasıyla alınan örneklerde Salmonella isimli bakteri üremesi olduğu ortaya çıktı. Hastane yönetimi ve taşeron şirketin bu olaydan bir hafta sonra yemekhane girişine “Yemekhanemizde salmonella dahil hiçbir virüs bulunamamıştır, güvenle tüketebilirsiniz” diye bir yazı astı. Sağlık çalışanları ve öğrenciler de konuyla ilgili basın açıklaması yaparak taşeron firmayı ve hastane yönetiminin tutumunu protesto etti.

SES Aksaray Şubesi, İstanbul Tabip Odası, Taş-İş-Der, İTF Tıp Öğrencileri Kolu’nin çağrısıyla yapılan eylemde bu olayı incelemesi talep edildi. “Taşeron şirket kirli ellerini yemekhanemizden çek” pankartının açıldığı açıklamada ortak açıklamayı İstanbul Tabip Odası Asistan Temsilcisi Dr. Coşkun Canıvar okudu.

OLAYIN ÜZERİ KAPATILMAYA ÇALIŞILDI

Canıvar olay günü 40’ın üzerinde çalışanın acil servislere başvurduğunu sonraki günlerde de bu başvuruların azalarak devam ettiğini kaydetti. Canıvar acil servislerden alınan ve İstanbul Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji labaratuarına gönderilen örneklerde “salmonella enteritidis” adlı virüse rastlandığını ve labaratuarın başhekimliğe bilgilendirme yazısı gönderdiğini belirterek “Ancak İstanbul Tıp Fakültesi Başhekimliği ilgili yönetmelikler ve mevzuat gereği konunun üzerine gitmesi gerekirken benzer her durumda yaşandığı gibi olayın üzerini kapatmaya çalıştı. İşyerinde yenilen yemek sonucu kaşılaşılan bu zehirlenme durumu açıkça iş kazası kapsamındadır. Hastane yönetiminin bu olayı acilen İş Sağlığı Ve Güvenliği Kurulu’nun gündemine taşıyarak, Hastane Enfeksiyon Kontrol Komitesi ile koordineli bir şekilde inceleme başlatması gerekirdi” dedi. Canıvar hastanenin bunun aksine olayın üzerini kapatmaya çalıştığını söyleyerek bundan yaklaşıkn iki yıl önce temizlik işçisi Zafer Alagöz’ün ölümünü hatırlattı.

Olayın ana sebebinin yemek hizmetlerinin taşeronlaştırılması olduğunu söyleyen Canıvar “Piyasalaştırma o denli ileri gitmiştir ki, topluma sağlık hizmeti vermek için organize olmuş bir kurum kendi çalışanlarını zehirleyebilecek noktaya gelmiştir” dedi.

SES Aksaray Şube Başkanı Aydın Erol da İstanbul Tıp Fakültesi’nde hizmet veren bu firmanın 17-18 ton civarı et çaldığının tespit edildiğini, bununla ilgili soruşturmanın da bir türlü sonuçlandırılmadığını söyledi. (İstanbul/EVRENSEL)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir