Torba Yasa’nın Gazabından Herkes Payını Alacak!

Perşembe akşamı hepimizi Torba Yasa’yı protesto etmeye çağıran İşçi-Der’in sitesinden yasanın geniş kesimleri nasıl mağdur edeceğine dair bir haber. 

TORBA YASANIN GAZABINDAN HERKES PAYINI ALACAK!

Bugün iki haber düştü ajanslara. İkisi de torba yasa felaketi ile ilgili.

Torba yasa sadece taşeronlar için değil, farklı pek çok çalışan kesim için kötüleştirici unsurlar barındırıyor.

Birinci haber, torba yasanın evlerde çalışan kadın temizlik işçilerin haklarını budamasına ilişkin. Bugün İmece Ev İşçileri Sendikası üyesi bir grup kadın, Fındıklı’daki ÇSGB binası önünde torba yasayı protesto etti. Şöyle dediler:

Tasarı olumlu gibi görünse de ev işçilerinin hukuki statüsüne ilişkin hiçbir yenilik getirmemektedir. Yasalaşması durumunda büyük hak kayıplarına yol açacaktır. Tasarıda belirtilen “Ev hizmetlerinde bir kişiyi ayda 10 günde az çalıştıranlar işveren sayılmayacaktır” ibaresi Anayasa, ILO 189 Sözleşmesi ve diğer tüm uluslar arası sözleşmelere aykırıdır. 10 günden az 10 günden fazla çalışan tasnifi ev hizmetinde çalışanlara köle muamelesi yapmaktadır. Buna müsaade etmeyeceğiz.

Sigorta hakkı ev işçisinin çalıştığı gün sayısına bakılmaksızın güvence altına alınmalıdır. 10 günden az çalışan ev işçileri için kupon sistemine geçilecektir. Bu sistemle ev işçisi parasını iş kazası ve meslek hastalığı pirim kesintisiyle alacak. İşverenin ve devletin bütün yükü işçinin sırtına yüklemesi adil değildir, kabul edilemez.

İkinci haberse, torba yasanın belediye işçilerinin de başını nasıl yaktığı üzerine:

Yüz binlerde belediye çalışanının görev yeri bir gecede değişebilecek. Belediyelerin yaptığı kulisle sessiz sedasız torba yasaya eklenen düzenlemeye göre, 120 gün içinde belediyeler istedikleri personelin görev yerini değiştirebilecek. Üstelik çalışana yeni işyerinde, aynı görevin verilmesi zorunluluğu da olmayacak. “Taşeron yasası çıkıyor, çalışanlarımızı işten çıkarmak zorunda kalacağız” diye kulis yapan belediyelerin temaslarının sonucunda böyle bir düzenleme yapıldığı belirtiliyor. Uygulama, belediyeler, belediye iktisadi işletmeleri ve il özel idarelerinde çalışan yüzbinlerce çalışanı yakından ilgilendiriyor. Edinilen bilgilere göre, düzenlemenin yapılması için Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek başta olmak üzere, belediye başkanları bir dizi temas yürüttü. Torba yasada yer alan taşeron hükümleri nedeniyle kendilerinin zorlanacağını belirten belediyeler, “Bu düzenlemeden sonra işten çıkarmalar başlar” görüşünü dile getirdi. Bilgi veren bir yetkili de, “Belediyeler çalışanlarla ilgili yer değiştirme hakkını sınırsız olarak talep ediyordu. Bürokrasinin çalışmasıyla bu süre 120 günle sınırlandı” dedi.

İşveren tarafı kulisini yapar kendi işine yarayacak maddeleri torbaya doldururken işçi kesimi, bizler ve bizlerin temsilcisi sendikalar ise sessiziz. Kurbanlık koyun gibi bekliyoruz. Torba yasa bu haliyle geçerse vay halimize! Ev işçilerinin kullandığı iki slogan her şeyi ve hepimizin halini anlatıyor:

TORBA YASADA KÖLELİK VAR!

MÜJDE DEDİKLERİ CİLASI, EV İŞÇİLERİ İÇİN KÖLELİK YASASI!

Ev işçilerinin bugünkü protestosundan

Ev işçilerinin bugünkü protestosundan.

Kaynak: http://iscider.org/torba-yasanin-gazabindan-herkes-payini-alacak/

Haberler için bkz.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/26860053.asp

http://www.etha.com.tr/Haber/2014/07/22/kadin/kole-degil-ev-iscisiyiz/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir