Yeraltı direnişi 6’ncı gününde: 70 madenci açlık grevinde, aileleri ocak çıkışında

Zonguldak’ta yer altında açlık grevine devam eden işçilerin her geçen gün sağlık sorunları artmaya devam ediyor. En temel haklarını elde edebilmek için bile yerin yüzlerce metre altında açlık grevi yapmak zorunda kalan maden işçilerinin nedir talepleri? Ödenmeyen ücretlerini almak ve işten çıkarılmaları halinde kıdem tazminatlarını alabilmek.  

İlgili haberin linkinden gün gün gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Zonguldak’a bağlı Kilimli’de dört aydır ücretlerini alamadıkları için iş bırakan ve açlık grevine başlayan madencilerin direnişi 6’ncı gününe girdi.

zonguldak-maden

Kilimli’nin Gelik beldesinde faaliyet gösteren Deka Madencilik A.Ş. ve bu şirkete ait Balçın Madencilik’te çalışan 120 maden işçisi, ocak ayından itibaren ücret alamadıkları için 4 Nisan’da iş bırakmıştı.

Bu tarihten sonra Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen ‘FETÖ/PDY’ soruşturması kapsamında maden şirketine kayyum  atanması işçilerin durumunu daha da çaresiz bir hale getirmişti.

İşçiler ücretlerini alabilmek için çeşitli yürüyüş ve eylemler düzenleseler de sonuç alamamıştı. Haklarını alamayan işçiler geçtiğimiz çarşamba günü gece yarısı kömür ocağına girerek eylem ve açlık grevi başlayan işçilerden 15’i rahatsızlanmıştı. Direniş altıncı gününe 70 işçinin yerin altındaki eylemiyle girdi. Madenci aileleriyse, içerideki yakınlarını madenin girişinde beklemeye devam etti.

Oğlu Mustafa Kuru’nun rahatsızlanması üzerine ocaktan çıktığını anlatan Emine Kuru, “Hepsi benim oğlum. Benim oğlum 18 yıl burada çalıştı. Şimdi hakkı için burada mücadele ediyor. Hakkını aldıktan sonra devlet bunları işe koysun. ‘Evde ekmek bekleyen çocukları var’ diye daha diyecek söz bulamıyoruz” diye konuştu.

zonguldak-maden4

Kuru, sözlerine şöyle devam etti: “İşçiler içeride perişan oldu. Bir şey olsa onlara ne olacak. Bize cevabını kim verecek. Bizim sesimizi duysunlar. Biz burada hırsızlık yapmıyoruz. Devlet bize sahip çıksın. Biz bekliyoruz bir çözüm olsun diye. Başka bir şey istemiyoruz.”

İşçi temsilcisi 41 yaşındaki Cemal Akın da bugün üç madencinin daha sağlık sorunları nedeniyle dışarı çıkmak zorunda kaldığını aktardı.

Akın, sorunlarının sadece maaşlarını almakla çözülmeyeceğini belirterek şunları söyledi: “Biz paramızı alana kadar devam edeceğiz. Bir de işten atılırsak kıdem tazminatlarımız olacak. Bunların da çözüme kavuşması lazım. Bunlar çözülmeden sadece maaşlar ödense de bu iş bitmeyecek. Arkadaşlarımız ocaktan çıkmayacak. Sonuna kadar mücadelemizi devam edeceğiz. Sağlık sorunları gün geçtikçe artıyor işçilerin. Gün geçtikçe psikolojik sorunları da artacak. Her geçen gün orada kalmaları daha tehlikeli duruma geliyor.”

Akın, işçilerin havalandırmadan dışarı çıkarak yiyecek yediğine re ihtimal vermediklerini, o bölgedeki diğer ocaklarda çalışan işçileri gören polisin yanılmış olabileceğini söyledi.

Polisse havalandırma çıkışına bir nöbetçi bırakıp, tutanak tuttu.

http://www.diken.com.tr/yer-alti-direnisi-altinci-gununde-70-madenci-aclik-grevinde-aileleri-ocak-cikisinda/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir