Perşembe Söyleşileri; İDE Konuşmaları: Alpkan Birelma, “Ekmek ve Haysiyet Mücadelesi: Günümüz Türkiye’sinde Üç İşçi Hareketinin Etnografisi”

İDE Konuşmaları serisinde 28 Mayıs Perşembe akşamı 19:00’da Alpkan Birelma‘nın*“Ekmek ve Haysiyet Mücadelesi: Günümüz Türkiye’sinde Üç İşçi Hareketinin Etnografisi”** başlıklı konuşmasını dinleyeceğiz. Bütün İDE dostlarını bekleriz.

* Alpkan Birelma 2001’de İstanbul Erkek Lisesi’nden, 2005’te de Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünden mezun oldu. Aynı üniversitenin Atatürk Enstitüsü’nde yüksek lisansını bitirdi ve halen aynı enstitüde doktora programına devam etmektedir. Farklı üniversitelerde yaptığı asistanlık ve okutmanlık görevleriyle geçimini sürdürmekte ve uzun yıllardır emek hareketinin bir ucundan tutmaktadır. Ağırlıklı olarak etnografi yöntemini tercih etmekte ve sınıf, emek hareketi, sosyal politika ve İslamcılık konularında çalışmaktadır. 2014 yılında İletişim Yayınları’ndan Ekmek ve Haysiyet Mücadelesi: Günümüz Türkiye’sinde Üç İşçi Hareketinin Etnografisi isimli bir kitabı yayınlanmıştır.

** Emek hareketi nedir? Maddi yoksunluklara karşı bir tepki olarak ortaya çıkan, içinde bireylerin kaybolup önemsizleştiği bir yığın hareketi mi? Manevi taleplere tercüman olan dini, siyasi ya da “yeni” toplumsal hareketlerin tersine, maddiyata odaklanmış araçsalcı bir hareket mi? Hep fazla erkek, hep çok ciddi, genelde kaba saba bir şey mi? Bir nostalji, bir uzak diyarlara özgülük, bir demodelik, burada bir yokluk, bir olmayacak dua mı? Tüm yaralarımızın merhemi, ütopyaya uçak biletimiz mi yoksa? Emek hareketi bunların hepsinden bir takım izler, kalıntılar taşısa da varsayımları sorgulayıp tozları savuşturduğunuzda ortaya başka bir şey çıkıyor. Kitabımda, kendimce yaptığım bu sorgulamanın ardından bana görünen şeyi anlatmaya çalıştım; bu sohbette de bunlar üzerine konuşmak istiyorum.

Başlık: Ekmek ve Haysiyet Mücadelesi: Günümüz Türkiye’sinde Üç İşçi Hareketinin Etnografisi

Konuşmacı: Alpkan Birelma

Tarih: 28 Mayıs 2015 Perşembe

Saat: 19:00

Adres: İstanbul Düşünce Evi (İDE), Uncular Caddesi, 28/5 Üsküdar, İstanbul

Facebook RSVP için Etkinlik Sayfası: https://www.facebook.com/events/796615850421349/

Web: http://ide.org.tr/detay.asp?ac=duyuru&id=45

İde_Konuşmaları_-_22

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir