Mahalleler Birliği Milletvekili Adaylarına Sordu, “Bizimle misin, değil misin?”

24 Mayıs, güneşli bir Pazar sabahı. Pendik’ten Küçükçekmece’ye kadar otuz küsur mahalleden gelen yaklaşık 1500 kişi tatildir, uykudur demeden Şişli’de yerin iki kat altındaki Şişli Kent Kültür Merkezi’ne toplandı. Mahalleler Birliği, Ankara baskısıyla imar affı yasasını 3 yıl uzattıktan sonra, bir sonraki adımı atmak için bir araya geldi. İstanbul milletvekili adaylarına sundukları bir taahhütnameyle “bizimle misin, değil misin?” diye sordular. Taahhütnameyi imzalayan milletvekillerine 2-3 dakika söz verip, kendi dertlerini dillendirdiler ve vekilleri uyardılar; örgütlü bir halkı, hiç bir kuvvet yenemezdi. Metal işçilerinin büyük direnişiyle birlikte, onları da selamlayarak, mücadelenin coşkusunu ve gücünü tekrar hatırlattılar cümle aleme. Var olsunlar.

mahalleler1

Mahalleler Birliği Milletvekili Adaylarına Sordu, “Bizimle misin, değil misin?”

 

24 Mayıs 2015 Pazar günü Şişli Kent Kültür Merkezi’nde, kentsel dönüşüm süreçleriyle muhatap olan 36 mahalle bir araya geldi. Binlerce mahallelinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda, yerleşim alanlarıyla ilgili taleplerin yer aldığı taahhütname İstanbul milletvekili adaylarının imzasına sunuldu.

Etkinlik 36 mahallenin rant amaçlı dönüşüm süreçlerinde yaşadığı sorunların anlatımıyla başladı. Yaşanılan sorunlar karşısında bir araya gelerek haklarını öğrendiklerini belirten Mahaller Birliği temsilcileri, her seçim döneminde kendilerine yerleşim alanlarıyla ilgili çeşitli sözlerin verildiğini artık vaat değil etkin tutum istediklerini söylediler.

“Birleşe birleşe kazanacağız”

Etkinlikte her bir mahallenin rant amaçlı kentsel dönüşüm süreçleriyle farklı biçimlerde mutahap olduğunu ancak sorunlarının diğer mahallelerle ortaklaştığını belirten mahalleliler, Mahalleler Birliği adı altında bir araya gelerek birbirlerinden güç aldıklarını ifade ettiler. Mahallelerin pankartlarıyla dolup taşan salonda sıklıkla “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Rant için değil halk için plan”, “Afet bahane rant şahane” sloganları atıldı.

“Partimiz de, seçimimiz de evimiz, mahallemiz”

36 mahallenin yaşadığı sorunlar ve sorunların çözülmesi için atılması beklenen adımlar çerçevesinde hazırlanan taahhütname okunarak İstanbul milletvekili adaylarının imzasına sunuldu.

Toplantıya geliş sırasıyla; Vatan Partisi 2. Bölge Adayı Özden Gönül, CHP İstanbul Milletvekili Haluk Eyidoğan, CHP Beyoğlu İlçe Başkanı Muharrem Bulut, HDP 2. Bölge Adayı Saime Oğuzhan, Saadet Partisi 2. Bölge Adayı Bilal Ay, 3. Bölge Bağımsız Adayı Berkan Çelik, HDP 2. Bölge Adayı Sezai Temelli, CHP 2. Bölge Adayı Gülay Yedekçi, CHP Grup Başkan Vekili Ertuğrul Gülsever, Vatan Partisi 2. Bölge Milletvekili Adayı Kemal İnebolu, CHP 2. Bölge Milletvekili Adayı Yüksel Mansur Kılınç, Millet Partisi 3. Bölge Milletvekili Adayı Derviş Doğan, MHP 2. Bölge Milletvekili Adayı Celal Adan, Anadolu Partisi 3. Bölge Adayı Yavuz Çengel katıldı. Bütün adaylar Mahalleler Birliği tarafından hazırlanan taahhütnameyi alkışlar eşliğinde imzaladılar.

Kampanya online olarak devam ediyor

Mahalleler Birliği’nin taahhütname kampanyası online olarak www.mahallelerbirligi.org adresinden adayların imzasına sunulmaya devam ediyor. Etkinliğin gerçekleştiği 24 Mayıs gününe kadar kampanyaya online olarak destek veren adaylar ise şu şekilde: CHP 2. Bölge Milletvekili Adayı Sezgin Tanrıkulu, HDP 1. Bölge Milletvekili Adayı Hasan Hüseyin Küçükaydın, HDP 1. Bölge Milletvekili Adayı Çağdaş Küçükbattal, HDP 3. Bölge Adayı Dilek Sultan Nayman, CHP 3. Bölge Adayı Efkan Bolaç, CHP 3. Bölge Adayı Bihlun Tamaylıgil, HDP 2. Bölge Adayı Feride Elçin, HDP 3. Bölge Adayı Fırat Epözdemir, 2. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Batuhan Aydagül, HDP 3. Bölge Milletvekili Adayı Halil Savda.

www.mahallelerbirligi.org

www.facebook.com/mahalleler1ligi

www.twitter.com/mahalleler1ligi

mahalleler2

Metal işçileri ile varlık mücadelemiz kardeştir!

24 Mayıs Pazar günü Şişli Kent Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdiğimiz etkinlikte metal işçilerini selamladık.

Kendi hakları için ayağa kalkmış olan Bursa’daki metal işçileri ile varlık mücadelemizin kardeş olduğuna inanıyoruz. Yok sayılma karşısında kendi sözünü ortaya koyan tüm komşularımız, tüm emekçiler birbirine umut oluyor. Dirayetimizin, umudumuzun ve varlık mücadelemizin daim olması dileğiyle…

İşte imzalar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir