Siyer Atölyesinin İlk Günü

Muhammad
Şairane ikametimiz kafiye olsun diye değil abiler. Bu dünyadan tek hakikî hakikatten hakikatli ilişkiyi kuran göçtü beri bize onu anmak ve örnek almak düşüyor, tecelliye bakmak ve hâlâ imkanı varsa yüzünü o’na dönmek kalıyor. İnşallah evelallah bu dertle bir siyer atölyesi açalım dedik.Peygamberimizin hayatı genelde çocukken dinleyip/okuyup geçtiğimiz, bilinmesi gerekenler familyasından, tik atıp dönmediğimiz, çoğu zaman maddeler halinde nlp öğretilerine malzeme ama o günler geçmiştir biraz olsun, bu yaştan sonra sağlam bir okuma, kendini sorgulama, algılarıyla yüzleşme haline evirecektir insan. Şimdi değilse ne zaman?

Atölye diyince afilli bir vaadimiz yok ama işlenecek bir kaynak olduğu kesin, okuma grubu diyip bir “narrative” üstünden oku-kaydet kafasına girmeyeceğiz. Sözümüze yön verecek, sesimize sahihlik katacak bir çalışma olsun istiyoruz.

Pazartesi ilk buluşmamızda kızlı erkekli(!) toplandık, Martin Lings’in eserini ve nasıl bir yöntem izleriz onu konuştuk, örnek olarak hılful fudul meselesini ele alalım dedik. Asım Köksal’dan ilgili yerleri okuduk ve ilk izlenimin aksine (ilk vahyin çok öncesinde peygamberimizin mekkelilerle haksızlığa karşı mazlumun hakkını savunduğu topluluk) hılful fudul’un sadece ticari/ekonomik haksızlıkları değil kızı kaçırılan bir adamın hakkını gidip tavizsiz almaları örneğiyle de tüm haksızlıklara karşı harekete geçtiğini gördük. Ne var ki bu konuda çok az çalışma var ve fakat araştırmaya devam edeceğiz.

Program ve mail grubu aşağıda, okumaları pdf olarak gruba göndereceğiz:

http://www.emekveadalet.org/arsivler/11127

emeksiyer@googlegroups.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir