13 yaşında pres işçisi; bu da mı kaza?

İlkokul çağındaki çocukların bile ekmek derdi için ağır sanayi makinelerinin arasında çalışmak zorunda kaldığı ve bundan dolayı pekala ölebildiği bir zamanda, ısrarla ve inatla köleleştiren ve öldüren sisteme, devam ettiricilerine, faillerine buğz etmeye ve hayır demeye devam edeceğiz. Bu haberi üstüne fazla bir yorum yapamadan aktarmak durumunda kalıyoruz. 13 yaşında ilköğretim öğrencisi bir çocuk, haftalık 100 TL için press makinesinin arasında kafası ezildiği için can veriyor…

http://www.fikirzamani.com/13-yasinda-pres-iscisi-bu-da-mi-kaza/

13 yaşında pres işçisi; bu da mı kaza?

15 Mart 2013

Adana’da pres makinasının başına geçirilen 13 yaşındaki çocuğun makinada başının sıkıştığı tespit edildi.

pres-iscisi

 

Adana’da yaralı olarak hastaneye getirilen 13 yaşındaki çocuğun trafik kazası sonucu hayatını kaybettiği iddia edildi. Ancak yapılan araştırmada, günlük 18 lira karşılığında çalışan çocuğun, iş kazası sonucu öldüğü belirlendi.

13 yaşındaki Ahmet Yıldız’ı başından ağır yaralı olarak Adana Devlet Hastanesi’ne getiren ismi açıklanmayan iki kişi küçük çocuğa araba çarptığını söyledi. Hemen tedaviye alınan çocuk müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

Bu arada, müdahaleyi yapan doktorlar küçük çocuğun başında ezilmeye bağlı yaralanma olduğunu belirledi. Doktorlar, olayın trafik kazası sonucu meydana gelmemiş olabileceğini söylediler.

Cumhuriyet Savcısı’nın talimatı doğrultusunda araştırma genişletilirken, çocuğu hastaneye getirenlerin de ifadesi alındı. Yapılan soruşturmada Yıldız’ın, Keresteciler Sitesi yakınlarındaki bir plastik fabrikasında presleme makinesinde başının sıkışması sonucu yaralandığı tespit edildi.

Olayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında iş yeri sahibi Ali K. gözaltına alındı.

Çocuğu hastaneye getiren iki kişi ise ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

Ahmet Yıldız’ın ağabeyi Tahir Yıldız, kendilerine kardeşinin trafik kazası geçirdiği şeklinde haber geldiği ve hemen hastaneye gittiklerini söyledi.

Polis ekiplerinin kardeşinin nerede çalıştığını sorduğunu belirten Yıldız, bir süre sonra olayın iş yerinde meydana geldiğini öğrendiklerini söyledi.

Kardeşinin 2 ay önce bu iş yerinde haftalık 100 lira karşılığında çalışmaya başladığını anlatan Yıldız, ”Biz Ahmet’in çay getirip, ortalığı temizlediğini sanıyorduk. Demek ki onu pres makinesinin başına da geçirmişler” dedi.

Şehit Öğretmen Sait Korkmaz İlköğretim Okulu 7. sınıf öğrencisi olan Ahmet Yıldız’ın sabah okula gittiği, öğleden sonra ise çalışarak okul masraflarını çıkarttığı belirtildi.

Ahmet Yıldız’ın seyyar satıcılık yapan baba Mustafa Yıldız’ın 7 çocuğunun en küçüğü olduğu öğrenildi.

Fikir Zamanı/Yorum

Bu da mı kaza? 13 yaşında çocuk, ilk öğretim okulu öğrencisi. En ağır işte; presin başında. Başı preste ezilerek öldü. Bu bir cinayet, bu çocuk gözü paradan, kardan başka bir şey görmeyen, hırsının esiri patron tarafından öldürüldü. Bu ilk değil, görünen o ki son da olmayacak. Çünkü Türkiye’deki sistem; yasalar, kurallar, her şey sermayeye göre düzenleniyor. Önemli olan kazanmak, sadece kazanmak. Daha da kötüsü vicdan dediğimiz olgu giderek yok oluyor. Ülkede adaletsizlik kol geziyor; adalet aramanın yolları giderek kapatılıyor. Bu böyle gitmez, gitmemeli. Bu iş bir yerde patlar, patlamalı. Türkiye Muhammed Buzizileri bekliyor. Ahmet Yıldız’ar ne zaman Muhammed Buazililer olur, işte o zaman…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir