23. Vicdan ve Adalet Nöbeti – “Geç gelen adalet adalet değildir!”

23. Vicdan ve Adalet nöbeti gerçekleştirildi.

Bir ay içindeki en önemli gelişme Van Bayram Otel davasında yaşandı.

Kentsel dönüşümü “afet riski” bahanesiyle hızlandırıp, raporu olmadığı halde bir sürü sağlam zeminli mahalleyi dönüşüm bölgesi ilan ederek tez canlılık eden yetkililer, Van Bayram oteli ile ilgili ise geniş davrandılar. Yetkililere güvenip, depremden sonra hasar tespit çalışmalarının yapıldığı ve güvenli olduğu iddia edilen Bayram Otel’in içinde kalanlardan 24’ü, artçı depremle yerle bir olan otelin enkazında vefat ettiler.

 

Van Bayram Otel’de ne olmuştu?

Ailelerin davanın takip edilmesi ve kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla kurduğu siteden alıntılayalım:

“23 Ekim 2011’de, Van’da merkez üssü Ercis olan 7,2 siddetinde bir deprem meydana geldi.

Yüzlerce insan hayatini kaybetti ve yaralandi. Bu depremden sonra da yüzlerce artçi deprem meydana geldi.

Yetkililer deprem sonrasi önlemlerin alindigini ve Van’in Türkiye’nin deprem bakimindan en güvenli ili oldugunu beyan ettiler ve bu beyanlarini çesitli bilimsel ifadelerle gerekçelendirdiler; “artçi depremlerin siddetini düsürerek azalacagi” ve bir süre sonra sönümleyecegi, vb. gibi. Dolayisiyla “büyük deprem beklenmedigi, agir hasarli oldugu tespit edilen yapilar disinda diger yapilara girilebildigi” beyan edildi.

Yine yetkililer tarafindan deprem sonrasi hasar tespit çalismalarinin yüzde 95 oranında tamamlandigi ve geçici barinma yerlerine depremzedeleri yerlestirmek disinda kayda deger baska bir sorun bulunmadigi, görsel ve yazili basin huzurunda yapilan basin toplantilariyla ülke ve dünya kamuoyuna duyuruldu.

Ne yazik ki, yetkililerin bu beyanlarini tümden yalanlarcasina, birinci depremden 16 gün sonra, 9 Kasim 2011 tarihinde 5,6 siddetinde ikinci deprem meydana geldi. Bu depremde Van’da Aslan Otel ve Bayram Otel enkaz yiginina dönüstü. Bayram Otel’de 24, Aslan Otel’de ise 5 insanimiz hayatini kaybetti.”

 

Van Bayram otelinin sahibi, geçtiğimiz ay gerçekleşen davanın sonucunda 13 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sonra cezası 11 yıla düşürüldü. Bu sürenin yetersizliğine dikkat çeken aileler karara itiraz için temyize gittiler.

İki deprem arasında otelin hasar tepsit çalışmasının yapılmadığı, valinin ve afat yetkililerinin binaların kullanımıyla ilgili onay verdiklerini ifade eden aileler vali ile afat yetkililerine de dava açmışlar, yargıtay bunu engelleyince anayasa mahkemesine gitmişlerdi.

Ölenlere Allah’tan rahmet, geride bıraktıkları ailelerine baş sağlığı, sabır ve mücadele azmi diliyoruz.

Basın açıklamasını buradan izleyebilirsiniz:

1 Response

  1. 6 Kasım 2013

    […] 23. Vicdan ve Adalet Nöbeti – "Geç gelen adalet adalet değildir!" […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir