47. Vicdan ve Adalet Nöbetinin Ardından

 

DSC07257

47. Vicdan ve Adalet Nöbetini tutmak için Galatasaray Meydanındaydık.9

 

Basın açıklamasını Adalet Arayan İşçi Aileleri adına İdris Çabuk okudu. Ocak ayı nöbetinin konusu işçi sağlığı iş güvenliği önlemleri alınmayan fabrikalarda çalışan ve bu şartlara karşı mücadele ettikleri için işten çıkarılan direnen Gemlik Gübre, Serapool, Çan Ortak Girişimi-Norm, LG-Arçelik işçileriydi.

Nöbetin gazetecisi Eylem Can, Gemlik Gübre fabrikasında yaşanan iş cinayetinde kardeşi Uğur Çavdar’ı kaybeden Abdullah Çavdar’a söz verdi. Çavdar, fabrika özel sektöre devredildikten sonra önlemlerin azaldığını ve meselenin kar etme hırsına döndüğünü belirtti. Kardeşine hayatını kaybettiren ihmaller silsilesini gözler önüne serdi.

 

Bu konuşmadan sonra, mevzuatlardaki haklarına dayanarak kendi sağlığını riske atmamak için işi yürütmeyi bırakan Mahir Karahan söz aldı. Fabrikadaki mücadelelerinden bahseden Karahan, sendikaya ve işverene karşı mücadele ederek iş yerindeki çalışma koşullarını düzeltmeye uğraştıklarını belirtti. Arkadaşı olan Uğur Çavdar’ın nasıl hayatını kaybettiğini anlatan Karahan, bütün işçileri güvenli olmayan  çalışma ortamlarını terk etmeye çağırdı.

 

Çan Norm Ortak Girişimi’nde çalışırken işten atılan ve 90 gündür direnen işçilerden Fikriye Akgül, direnişlerinin tamamen işçi sağlığı ve güvenliği amacıyla ortaya çıktığını söyledi. Karbon ile çalıştıkları için sürekli karbon soluduklarını ve hastalandıkları için kendi örgütlenme süreçlerinin işçi sağlığı ve güvenliği ekseninde başladığını belirtti. Fabrikada mücadeleleriyle yüzde 80 oranında örgütlendiklerini ve sendikanın bakanlıktan yetki aldığını belirten Akgül, bununla birlikte hemen ardından işten atmaların başladığını söyledi. Bu süreçte sendikanın yeterince ciddi bir mücadele pratiği tutturmadığını da ekledi. Bütün bunlara rağmen gerçekleştirdikleri direniş sayesinde fabrikalarında bir dizi önlem alındığını söyledi.

47. Vicdan ve Adalet Nöbeti, Adalet Arayana Destek Grubu gönüllü hukukçularından Erbay Yucak’ın kamu görevlilerinin, işçi sendikalarının ve siyasi partilerin iş cinayetlerindeki sorumlulukları hakkında değerlendirmesinin ardından sona erdi.

 

Emek ve Adalet Platformu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir