Albayraklar Sitesi’ne doğalgaz kesintili dönüşüm baskısı

Bağcılar ilçesi Albayraklar Sitesi sakinleri geçtiğimiz Perşembe sabahı doğalgazlarının kesilmesiyle güne merhaba dedi. İki Toma, bir kaç çevik kuvvet otobüsü ve akreple beraber gelen İGDAŞ yetkilileri doğalgaz kutularına çökmüş uğraşırlarken, mahallenin önde gelen gençlerinden, aynı zamanda sitenin Mahalleler Birliği temsilcilerinden bir arkadaş görevliye yaklaşıp ne yaptığını ve hangi yetkiyle yaptığını soruyor. İGDAŞ yetkilisi kesme kağıdını göstericem diyor fakat gösteremiyor, hızlıca -koşarak- oradan uzaklaşıyor. Bu sırada tüm site çocuklarına haber salınıyor, çocuklar da site sakinlerini kaldırarak aşağı çağırıyor, kalabalık birikiyor. İlk inenler ve mukavemet edenler kadınlar.

Doğalgazcıların elinde kesme belgesi olmadığı anlaşılıyor. Kesme belgesi yerine sitenin 6306’dan riskli alan ilan edildiğini belirten karar gösteriliyor. Yasadışı bir kesme olduğu anlaşılınca, polis dahi tenezzül etmiyor mahalleliye saldırmaya. Doğalgazcılar gitmeye karar veriyorlar, gidemezsiniz diyor mahalleli; önce kapattığınız iki bloğun gazlarını geri açacaksınız. Açıyorlar. Polisler geri çekiliyor. Mahallede bir birlik ve zafer havası.

Gelelim olayın aslına. 6306 sayılı riskli alan ilan edilen alanların dönüştürülmesi ile ilgili kanuna göre, eğer riskli alan ilan edilen alanda yaşayanların üçte ikisi dönüşüm için belediye ile anlaşıp ortak sözleşmeyi imzalarsa, oranın tahliyesi ve dönüşümün başlaması için elektrik, doğalgaz gibi altyapı hizmetleri kesilebiliyor. Albayraklar’da ise belediye üçte iki çoğunluğu sağlayabilmiş değil. Bu çoğunluk sağlanmadan, sözleşme üzerinde mutabakat olmadan böyle bir kesme işlemine girişemez. Belediye elbette ki bunun farkında. Bir yoklama çekiyor siteye, hem yıldırmak, hem de mahallelinin birliktelik halini kontrol etmek için. Zaten yasal bir iş yapılıyor olsa, o kadar polisin, TOMA’nın orada işi ne? Bir çeşit provokasyon bile denebilir aslında.

Albayraklar Sitesi’nin de dahil olduğu, bizim de destekçi grup içinde yer alarak bir ucundan tutmaya çalıştığımız “Mahalleler Birliği”‘nin sitesinde yayınlanan haberi sizlerle paylaşıyoruz:

 

***

Haklarını bilen Albayraklar Sitesi sakinleri hukuksuz doğalgaz kesintisine izin vermedi!

Bağcılar’da bulunan Albayraklar Sitesi sakinleri, 6 Ağustos 2015 Perşembe sabahına polis ve TOMA eşliğinde doğalgaz hatlarının kesilmesiyle uyandı. Haklarını bilen site sakinlerinin uygulamaya tepki göstermesi üzerine gaz yeniden açıldı.

Albayraklar Sitesi’nde ne olmuştu?

716 haneden oluşan Albayraklar Sitesi, 6306 sayılı Afet Yasası kapsamında 17 Mayıs 2013 tarihinde riskli alan ilan edilmişti. Riskli alan ilanından sonra Bağcılar Belediyesi ve KİPTAŞ sitenin dönüştürülmesi için bir sözleşme hazırladı. Hazırlanan sözleşmeye göre; sitenin bulunduğu alanda 272 ek konut ve ticari alanlar yapılması planlanmasına rağmen maliklerden daire başına 50.000 TL nakit para talep ediliyordu.

Bu gelişmeler üzerine, site sakinleri biraraya gelerek aleyhlerine olan bu koşulları kabul etmediklerini yazılı dilekçeyle KİPTAŞ ve Bağcılar Belediyesi’ne ilettiler. Sözleşmeyi imzalamış olan bazı malikler de, komşularının bu tutumunu destekleyerek sözleşmeyi fes ettiklerini açıklayan dilekçelerini verdiler.

Polis ve TOMA eşlikli doğalgaz kesintisi

6306 sayılı yasa kapsamında kentsel dönüşüm çalışmalarının başlayabilmesi için 2/3 çoğunluk sağlanmayınca site sakinlerinin taleplerini dinlemek yerine gözdağı verme yoluna giden Bağcılar Belediyesi, sitenin doğalgaz hattının kesilmesi için İGDAŞ görevlilerini polis ve TOMA eşliğinde siteye yolladı.

Haklarını bilen site sakinleri, 2/3 çoğunluk sağlanmadan böyle bir uygulamanın hukuksuz olduğunu emniyet güçlerine ve İGDAŞ yetkililerine izah etti. Doğalgazın kesilmesine tepki gösteren malikler, kesinti yapılan hatların da yeniden bağlanmasını sağladı.

 

1 Response

  1. sami kılıç dedi ki:

    Bu memlekette sorunlar bilerek ve isteyerek oluşturuluyor.Halk sorunlarla boğuşsun, didişsin, aramakla bulunmaz Bursa kumaşı yöneticiler kurulu düzenin demokrasi adı altında hem sefasını sürsünler hemde rantlarını korusunlar.Bu kadar karmaşa içerisinde emek edip bu sorunlarla boğuşmayı göze alanlara gönülden teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir