Barış nöbeti Üsküdar’da

Kürdistan’da sokağa çıkma yasakları ve ablukalar başladığından beri kadınlar da barış için nöbet tutmaya başladılar. İstanbul’un farklı bir çok semtinde barışın sesini yükseltmek için çalıştılar ve çalışmaya devam ediyorlar. Sizleri Kadına Şiddete Karşı Müslümanlar İnisiyatifi’nin bize yolladığı çağrı üzerine Barış için Kadın Girişiminin düzenlediği barış nöbetlerine davet ediyoruz. Çağrı metni şöyle:

1

#KatliamaDurDe’mek için, biz kadınlar bunca ölüm üstüne barış nöbetine devam ediyoruz!

Ankara’da, İstanbul’da, İzmir’de, Adana’da, Ayvalık’ta, her yerde nöbetteyiz!

İstanbul’da Galatasaray, Kadıköy, Fatih, Maltepe, Beşiktaş, Avcılar, Bakırköy ve Şişli’den sonra bu sefer de Üsküdar’dayız!

Bazı şehirler abluka altında, genci, yaşlısı, kadını, çocuğu topa tutulurken, sıfırın altında soğuklarda evinden barkından olurken, Pakize Nayır, Sêvê Demir ve Fatma Uyar gibi siyaset yapan kadınlar hedef gözetilerek yaralı halde hunharca öldürülürken güvende olmak, gerçekten huzurla yaşamak mümkün değil – bunu bildiğimiz için nöbetteyiz…

 

Yer: Üsküdar (Eminönü iskelesi)

Tarih: 10 Ocak Pazar, saat 19:00

 

Herkesi bu nöbetleri büyütmeye, yaymaya ve süreklileştirmeye çağırıyoruz… 

Bunca ölümün, yıkımın karşısında bulunduğumuz her alanda hayatı yeniden kurarak duracağız. Ve buna barış nöbetlerimizde, meydanlarda başladık, devam ediyoruz. Sessiz kalmaya artık tahammül edemeyen herkesi bizimle birlikte Üsküdar’a nöbete çağırıyoruz! Bu barış nöbetini her yere yaymaya, her yerde sürdürmeye, ablukalar kadar ‘süresiz’ kılmaya çağırıyoruz!

 

Katliam girişimlerine karşı sesini, sözünü, şarkını, isyanını al da gel!

Sokağa çıkma yasaklarına, bu toprakların bir kısmını haritadan silme, yok etme çabasına karşı sokaklarda, meydanlarda barış nöbetine gel!

Yılların savaşla, ölümle, baskıyla gelip geçmesini kabullenmediğimiz için, bu isyanı tek başımıza değil, birlikte yaşamak, birlikte büyütmek gerektiğine inandığımız için nöbetteyiz. Duymayanlara, haberi olmayanlara, haberi olup da ne yapacağını bilemeyenlere barış ısrarımızın sesini duyurmaya sen de gel!

 

#KatliamaDurDe

#BarışİçinNöbetteyim

​​Barış için Kadın Girişimi

@barisicinkadin

https://www.facebook.com/barisicinkadinlar/

 

Bir sonraki nöbet ise 13 ocak çarşamba günü Kadıköy’de olacak.

üsküdar_kadikoy_nobet 2

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir