Bolu Belediyesi İşçilerinin Direnişi Devam Ediyor.

31 Mart seçimleri öncesinde Suriyeli mültecilere belediyeden tek bir kuruş yardım yapmayacağını ve işyeri açma ruhsatı vermeyeceğini vaat eden CHP’li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan seçildikten sonra bu icraatını gerçekleştirmişti. Mültecilere yönelik ırkçı söylemleri sebebiyle tepki çeken Özcan’ın bir diğer vaadi ise işbaşı yaptıktan sonra hiçbir belediye işçisini işten çıkarmayacağına yönelikti. Nitekim bu vaade ilişkin noter onaylı bir beyannameye de seçim öncesinde imza atmıştı.

Seçimlerin kazanılmasından sonraki bir aylık süreçte Özcan yönetimindeki Bolu Belediyesi 97 işçiyi işten çıkardı. Belediyenin tutumunu protesto etmek için Hak-İş’e bağlı Hizmet-İş Sendikası’na bağlı işçiler Ankara’ya “Emek ve Adalet Yürüyüşü” düzenleyerek Bolu’dan Ankara’daki CHP Genel Merkezi’ne yürüdüler ve orada bir eylem yaptılar.

Geçtiğimiz günlerde işten çıkarılan 18 işçiyi Bolu Belediyesi önünde kurdukları direniş çadırında ziyaret ettik. İşçiler kamuoyundaki siyasi tartışmalara malzeme edilmekten oldukça rahatsız. Tamamı temizlik işçisi olan ve belediyedeki en ağır işleri yapan 18 işçinin Özcan tarafından “bankamatik memurluğu” ile suçlanması, işçi kıyımlarında patronların başvurduğu klasik yalanlardan biri olarak dikkatimizi çekti. Ayrıca görüştüğümüz işçiler Özcan’ın kendilerine özel bir şirkette iş ayarlamak istediğini, fakat kendilerinin bu isteği reddettiklerini ifade ettiler. Dolayısıyla Özcan’ın bu konudaki ikircikli tavrı açıkça göze çarpıyor. Maliyet hesabına dayanarak işten çıkarılan bu işçiler yerine belediye yönetiminin yeni işçi alımları yapacağına ilişkin söylentiler de mevcut.

Bolu Belediyesi önünde direnişlerine devam eden işçiler Kurban Bayramı’ndan sonra üç günlük açlık grevine başlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir