Emek Haftası 10. Yılında!

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin 2009’dan beri her yıl Mayıs ayında gerçekleştirdikleri Emek Haftası, “Emeğin gündemlerini kampüse taşıyoruz” mottosuyla 10. kez yapılıyor. Bir açıdan geçen yılın ve hali hazırda devam eden işçi direnişlerinin haritası anlamını da taşıyan bu etkinliklerde direnen emekçiler ile öğrencilerin emek meselesi gündeminde buluşmaları hedefleniyor.

Yarın başlayacak ve iki gün sürecek bu etkinlikte şu üst başlıklar üzerinden konuşmalar yapılacak: Kadın Emeği, Sınıfın Direnişi Deneyimleri, KHK’lılar: Rejim Kıskacında Emek, Üniversiteli Emeğinin Sömürüsü, Göçmen Emeği, Müzikli ve Ritimli Bir Sohbet: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği, Öğrenci İşçi Dayanışması: 10. Yılında Emek Haftası

Etkinliğin çağrı metni ve program ise şöyle:

10. Senesinde Emek Haftası’na hepinizi bekliyoruz!

Ülkemizde yüz binlerce işçi devletin ve sermayenin mutabakatı ile insanca yaşama hakları hiçe sayılarak, açlık sınırının altında olan asgari ücrete rıza göstermek zorunda. İşçi güvenliği hiçe sayıldığı ve işçiler sadece bir maliyet unsuru olarak görüldüğü için neredeyse her gün madenlerden, tersanelerden, fabrikalardan, tarım havzalarından iş cinayeti haberleri gelmekte. Biz hak ve adalet için, emeği ve emekçiyi dert edinen öğrenciler ve üniversite çalışanları olarak, yıllardır Boğaziçi Üniversitesi’nde sesimiz yettiğince işçilerin sorunlarını ve direnişlerini gündemleştirme çabasındayız. Bundan on yıl önce Tuzla tersanesindeki iş cinayetlerine karşı ses vermek niyetiyle başlattığımız Emek Haftası; Desa’dan, Tekel’e; Flormar’dan, 3. Havalimanı işçilerine; beyaz yakalı plaza işçilerinden, öğrenci, kadın ve göçmen emekçilerin mücadelesine kadar pek çok farklı direnişi ve işçi sınıfının sorununu kampüse taşıyan, hem işçi gruplarını bir araya getiren, hem de üniversite öğrencileriyle emekçileri buluşturan bir görev ifa etti.

Geçtiğimiz üç yıl içerisinde KHK’lar aracılığıyla sınıfın direniş ve birlik imkanları yok edilmeye çalışıldı, yüz binlerce emekçi işinden edildi. OHAL’i TÜSİAD için ilan ettik diyen iktidar, adeta 24 Ocak Kararlarındaki gibi, OHAL’i; siyasal ve ekonomik krizi egemen sınıfların lehine çözecek bir mekanizmaya dönüştürdü. Bütün bu baskılara rağmen, sınıf Flormar ve 3. Havalimanı gibi direniş imkanları yaratıyor ve kendini var etme gayreti gösteriyor. Biz de bütün bunların ortasında, 10. Emek haftasını düzenleyip sınıfın güncel durumunu kampüse taşımak istiyoruz. Üniversite içinde ve dışında emeğe, hayata, mücadeleye dair söyleyeceği, soracağı, tartışacağı olan herkesi 10. Emek Haftasına bekliyoruz.

DİRENİŞ DE SERMAYE KADAR KÜRESELDİR!
YAŞASIN ÖĞRENCİ EMEKÇİ DAYANIŞMASI

Emek Haftası Programı:

8 Mayıs Çarşamba 12.30-14.00: Kadın Emeği
8 Mayıs Çarşamba 14.30-16.00: Sınıfın Direniş Deneyimleri
8 Mayıs Çarşamba 16.30-18.00: KHK’lılar – Rejim Kıskacında Emek

9 Mayıs Perşembe 12.30-14.00: Üniversiteli Emeğinin Sömürüsü
9 Mayıs Perşembe 14.30-16.00: Göçmen Emeği
9 Mayıs Perşembe 16.30-17.45: Müzikli ve Ritimli Bir Sohbet – İşçi Sağlığı ve İşç Güvenliği
9 Mayıs Perşembe 18.00-19.30: Öğrenci İşçi Dayanışması – 10. Yılında Emek Haftası

Facebook etkinliği: https://www.facebook.com/events/375223646536637/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.