Göle Su Taşımak

Sapanca gölü 47 km2 alanı ile Türkiye’nin 19. Büyük gölüdür ve Adapazarı ve çevresini besleyen bir havzadır. Bu güzellikte ve önemde olan bir göl ne yazık ki insanoğlunun çevre felaketlerinden biri haline gelmek üzeredir. Uzun yıllar kalkınma, kalkınma diye kendimizi parçaladık,  hala da devam ediyoruz. Derelerimiz, göllerimiz, akarsularımız bizim bu hırsımız yüzünden birer birer yok oluyorlar. Çoğumuz ne olduğunun farkında değiliz, tüketmekle meşgulüz. Tabii ki ateş düştüğü yeri yakıyor, Sapanca gölünde su seviyesi tehlike sınırlarına gelip kurumaya yüz tutunca STK’lar bir araya gelip bu konuya dikkat çekmeye çalışmışlar, Hoca Nasrettin’in göle maya çalması gibi bir çaba ama en azından bizim dikkatimizi çekmeyi başardılar. Haberini sizinle paylaşmak istedik.

 

sapanca görseli

 

9 Şubat 2014

http://www.radikal.com.tr/cevre/sapanca_golunu_kaybedebiliriz-1174813

Sakarya ve Kocaeli’nin içme uyu kaynağı olan Sapanca Gölü’nde suseviyesinin tehlike sınırına düşmesi sivil toplum kuruluşlarını da harekete geçirdi. Kocaeli Ekolojik Yaşam Derneği, Bisikletliler Derneği, Kocaeli Sahipsiz Değildir Derneği, Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü ile bazı derneklerin başkan ve yöneticileri ile vatandaşlar, Sapanca Gölü’nün, Kocaeli’nin Kartepe İlçesi’ne bağlı Eşme Sahili’nde toplandı. Etkinliğe katılanlar göl sahilinde el ele tutuşarak zincir oluşturdu.

Burada grup adına açıklama yapan Kocaeli Ekonolojik Yaşam Derneği Başkanı Mustafa Tengerek, küresel ısınma ve aşırı su çekme nedeniyle gölün elden gitmekte olduğunu, Sakarya ve Kocaeli gibi iki büyük ilin içme suyu kaynağı olan Sapanca Gölü’nde tehlikenin giderek büyüdüğünü söyledi. Mustafa Tengerek, şunları söyledi:
“Bizlerin amacı Sapanca Gölü’nün yaşamsallığı, göl içi ekolojik dengenin devamlılığı, Sapanca Havzası’nın bitkisel dokusunun korunmasıdır. Gelecek nesle emaneti teslim etmek. Gölü besleyen kaynaklar üzerinde 27 su firması var. Birden fazla sanayi kuruluşu da buradan sürekli su çekiyor. Biran önce önlem alınmazsa gölü kaybedeceğiz.”

KARTEPE’DE DE KAR YOK

Sapanca Gölü’nde su seviyesinin düşmesinde en büyük etken kuraklık. Kış ortasında bulunulmasına karşın, bölgeye beklenen yağış bir türlü gelmedi. Normalde bugünlerde yaklaşık 2 metre kar olması gereken ve normal dönemlerde kasım ayından nisan ayına kadar karla kaplı olduğu için daha önce ‘Keltepe’ olan adı ‘Kartepe’ olarak değiştirilen dağda kar yok.

DALGIÇLAR DA GÖRÜNTÜLEDİ

Sapanca Gölü’nü besleyen en önemli kaynaklardan 20 civarındaki derenin de yarısından fazlası kurudu. Tüm bu nedenlerin yanında, Sakarya ve Kocaeli’nin içme suyu ihtiyacı için sürekli su çekilen Sapanca Gölü’nde su seviyesi yaklaşık 2 metre düşerken, gölün zemininde de ekolojik dengenin bozulmakta olduğu dalgıçlar tarafından görüntülendi. (KOCAELİ/DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir