7. Evsizler Evi Kermesi’ne Destek Çağrımız

(Facebook Linki İçin Tıklayınız)

Atsushi Miyazaki Evsizler Evi*, Şefkat-Der’in Cihangir’de açmış olduğu bir barınak. İstanbul’da sokakta yaşamak durumunda kalan çocuklar, göçmenler dahil tüm erkeklerin -evde yer olması koşuluyla- sorgusuz sualsiz kabul edildiği, dost meclisine dahil edildiği, kimseye git denmeyen tek ev.

Evin düzenli bir geliri olmadığı için kirasıyla, faturasıyla, kahvaltılığıyla ev maddi olarak bir türlü belini doğrultamıyor. Ev ve sakinleri kamu veya sivil toplum kuruluşlarının da ilgi alanına girememiş durumda maalesef. Hiçbir düzenli destekçileri yok ne yazık ki.

Ayrıca,  Beyoğlu Kaymakamlığı’nın evsizler evi de kapatılmış durumda ve bu yüzden zaten yoğun kapasiteside hizmet etmeye çalışan Atsushi Miyazaki Evsizler Evi’ne artan talepler de artmıştır.

Takip edenler bilir; geçtiğimiz yıllarda 6 kere evsizler evi için, bir kez de haksız yere işten atılan Teksim işçileri için kermes düzenlemiştik. 16 Ağustos Cumartesi günü Şefkat-Der Evsizler Evi’nin ihtiyaçlarını gidermek üzere bir kermes daha düzenliyoruz.

Ağırlıklı olarak evlerimizde hazırladığımız yiyecekleri sunacağımız kermesimiz satılabilecek her türlü malzeme desteklerinizi bekliyor. Yemek vs. getirmeye imkanınız yoksa el emeği yiyecekleri tüketerek, hayrlarınızla da katkıda bulunabilirsiniz.

Biz gün boyu oralarda olmak niyetindeyiz, sohbet muhabbet etmek için uğrayanları da bekleriz.

Geçmiş yıllardan farklı olarak bu seferki kermesimizi Üsküdar’da gerçekleştiriyoruz.

Bu Cumartesi saat 10.00‘dan itibaren herkesi  Üsküdar Doktor Fahri Atabey Caddesi üzerindeki Hükümet Konağı‘nın yanındaki kermes meydanında bekliyoruz.

Mekanın Krokisi:

Screen Shot 2014-08-13 at 17.01.44

* Atsushi Miyazaki Evsizler Evi, Şefkat-Der tarafından 10 Aralık 2011 tarihinde Cihangir’de açılmıştır. 3 kattan oluşan erkek Evsizler Evi’nin toplam 20 kişilik barınma yeri mevcut olmakla birlikte, özellikle hava şartlarına bağlı olarak talebin yoğun olduğu dönemlerde gece gündüz vardiyalı uyuma ile kapasitesi 40 kişiye kadar çıkabilmektedir. Evin her katına sokakta yaşamını yitirmiş bir insanın ismi verilmiştir.

Atsushi Miyazaki Evsizler Evi şu anda İstanbul’da evsiz erkekler için 365 gün 24 saat hizmet veren iki yerden biri. Evin çarkı, Şefkat-Der’in yoğun çabalarıyla ve konuya duyarlı insanların yardımlarıyla dönmektedir. Evin aylık 1200 lira olan kirasının, buna ilaveten doğalgaz, su, elektrik faturalarının ve mutfak masraflarının ödenmesi, ortaya çıkan yüksek meblağı karşılayacak sabit bir gelirin olmaması sebebiyle epey zorlu olmaktadır.

Tüm İstanbul için yetersiz olmasına rağmen evsiz insanlar için sürekli hizmet veren bu evin ayakta durmasını sağlamak, insanların sokaklarda akıllarını ve sağlıklarını yitirmesine ve nihayetinde ölmelerine engel olmak, insana yaraşır bir hayat sürmelerine katkıda bulunabilmek için tüm duyarlı insanların yardımına ihtiyaç vardır.

Kermeslerin ardından sitemizde yer alan izlenim yazılarımız:

http://www.emekveadalet.org/arsivler/4143

http://www.emekveadalet.org/arsivler/4530

http://www.emekveadalet.org/arsivler/5103

Atsushi Miyazaki Evsizler Evi’nin tanıtan üç video:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir