20 Eylül’de Küresel İklim Grevine Davet

İsveçli lise öğrencisi Greta Thunberg’in 2018 Ağustos’unda başlattığı okul greviyle dalga dalga büyüyen ve küresel boyuta ulaşan iklim grevlerinin üçüncüsü 20 Eylül’de yapılacak. Greta’nın çağrısıyla her hafta Cuma günü greve çıkan öğrenciler daha önce 15 Mart ve 24 Mayıs’ta tüm küreyi greve davet etmişlerdi. Üçüncü küresel iklim grevi ise 20 Eylül Cuma günü yapılacak.

23 Eylül’de New York’ta BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in başkanlığında gerçekleşecek BM İklim Zirvesinde 2030’a kadar küresel ısınmaya karşı alınacak önlemler ve somut planlar açıklanacak. Küresel İklim Grevi de bundan dolayı 20 Eylül’de başlayacak ve 27’sine kadar grev haftası sürecek. 

Ancak bu sefer dünya çapında çeşitli çevre örgütleri, siyasal örgütler ve işçi örgütleri de küresel düzeyde greve katılacaklarını ilan ettiler. Bu nedenle bu seferki küresel grevin öncekilerden biraz daha farklı olması bekleniyor.

* Öne çıkan görsel şuradan alıntıdır: https://peoplesdispatch.org/2019/03/16/over-1-million-students-across-the-world-join-global-climate-strike/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir