“28 Nisan Yürüyüşümüze Davetimizdir”

Adalet Arayan İşçi Aileleri’nin davetini ilginize sunuyoruz…

 ***

Adalet Arayan İşçi Aileleri olarak hepinizi 28 Nisan İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri ANMA ve YAS Günü Yürüyüşü’müze davet ediyoruz.

● 28 Nisan 1914’te ilk defa “iş kazaları”ndaki işveren sorumluluğu hukuken Kanada’da tescil edildi.
● 1984’te Kanada Kamu Çalışanları Sendikası inisiyatifiyle 28 Nisan, önce sendika bazında yas günü olarak hayata geçirildi.
● 1985’te Kanada Sendikalar Konfederasyonu 28 Nisan’ı tek taraflı olarak “Ulusal Yas Günü” ilan etti, 1985-91 yılları arasında anma ve yas günü etkinlikleri düzenledi.
● 1991’de Kanada devleti 28 Nisan’ı resmi yas günü ilan etti.
● 2001’de Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) 28 Nisan’ı “Dünya Çalışma Güvenliği ve Sağlığı Günü” ilan etti.
● 2001’den beri pek çok ülkede 28 Nisan resmi anma ve yas günü oldu.
● 2012’den beri Adalet Arayan İşçi Aileleri olarak bizler de 28 Nisan’ın Anma ve Yas Günü ilan edilmesini talep ediyoruz.

Uluslararası Çalışma Örgütü verilerine göre her yıl yaklaşık 2.300.000 kadın ve erkek çalışırken hayatını kaybediyor. Ülkemizde her gün onlarca işçi hayatını kaybediyor, gerekli önlemler alınmadığı için sakatlanıyor, meslek hastalığına maruz kalıyor. 2016’da en az 1924 işçi, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin verilerine göre 2017’nin ilk üç ayında en az 441 işçi hayatını kaybetti. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) 2016 verilerini henüz açıklamadı. Açıklayacağı veriler sigortasız çalışan işçiyi kapsamıyor. Meslek hastalığı olarak tespit edilmemiş ölümleri ve her ölümlü “kaza”yı da “iş kazası” saymıyor. Veriler gerçekte kaç işçinin hayatını kaybettiğini yansıtmıyor.

Ve biz en çok canı yananlar, geride kalanlar için ve başka canlar yanmasın diye,

İstanbul Davutpaşa, İstanbul BEDAŞ, Ankara Ostim-İvedik, Van-Bayram Otel, Esenyurt Marmara Park AVM, Zonguldak/Kozlu, Milas-Güllük AKFEN, Arka Sıradakiler dizi seti, Esenyurt Özel Doğa Hastanesi, Soma Eynez madeni ve Gemlik Gübre Fabrikası’nda çalışırken hayatını kaybetmiş işçilerin Adalet Arayan Aileleri olarak UNUTMAMAK-UNUTTURMAMAK için,

28 Nisan 2017 Cuma günü geleneksel yürüyüş etkinliğimizi gerçekleştireceğiz.

1 Mayıs’ı emekçinin birlik, dayanışma ve mücadele günü olarak sahiplenenlerin, iş cinayetleriyle ihlal edilen yaşam hakkını ve adalet arayışımızı da layığıyla sahiplenmesini istiyoruz.

Dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi, ülkemizde de 28 Nisan’ın “ANMA ve YAS Günü” ilan edilmesi için change.org üzerinden başlattığımız imza kampanyamız devam ediyor. Desteğinizi bekliyoruz.

28 Nisan 2017 Cuma günü 19:30’da İstiklal Caddesi girişindeki Fransız Kültür Merkezi önünde toplanıyoruz.

ÖLENLERİ AN, KALANLAR İÇİN MÜCADELE ET!
İŞ KAZASI DEĞİL CİNAYET!..

ADALET ARAYAN İŞÇİ AİLELERİ

www.iscinayetleriniunutma.org

unutma@iscinayetleriniunutma.org

facebook.com/VicdanveAdaletNobeti twitter.com/iscinayetleri

https://www.change.org/p/28-nisan-i%C5%9F-cinayetleri-nde-hayat%C4%B1n%C4%B1-kaybedenleri-anma-ve-yas-g%C3%BCn%C3%BC-ilan-edilsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir