Davutpaşa Patlamasının 11. Yıl Dönümü Anması ve 80. Vicdan ve Adalet Nöbeti Yapıldı

Adalet Arayan İşçi Aileleri, iş cinayetlerinde yaşamını yitiren yakınlarının katilleri cezasız kalmasın ve başka canlar yanmasın diyerek düzenledikleri Vicdan ve Adalet Nöbetlerinde 80. kez bir araya geldiler.

Adalet Arayan İşçi Ailelerinin mücadelesinin başlangıcı da sayılabilecek Davutpaşa patlamasının 11. yıl dönümü dolayısıyla aileler sabah 11:00’de Davutpaşa’da maytap atölyesinin patladığı alana yürüyerek, hayatını kaybeden 20’si işçi 21 kişiyi andılar. “İş kazası değil Cinayet”, “Çalışırken ölmek istemiyoruz” ve “Sorumlular belli adalet istiyoruz” sloganlarıyla yapılan yürüyüşün ardından hukuki süreç anlatıldı. Basın metninde bilirkişi raporlarınca sorumlu oldukları belirlenmiş olan idari amirlerin de arasında olduğu sanıkların neredeyse cezasız bırakıldıkları bir kararla, vefat eden emekçilerin anısına saygısız, acılı ailelerin öfkesini dindirmeyen ve gelecekte yeni Davutpaşa’lara zemin hazırlayacak bir kararın verildiği vurgulandı.

Anmanın ardından 80. Vicdan ve Adalet Nöbeti için Taksim’de, 1 Umut Derneğinin önünde toplanıldı. 76. Haftadan beri nöbetin geleneksel yeri olan Galatasaray Lisesi’nin önüne çıkmaya izin verilmemesinin izah edilemez olduğu ve ailelerin arayışının insanca yaşamak için çalışırken ölmenin önüne geçmek adına örgütlenen temel hak arayışlarından biri olduğu belirtildi.

Aileler bu arayışlarında yalnız bırakıldıklarını ve seçim yaklaştığı için kapı kapı dolaşarak oy isteyecek olan siyasi partilerin bugün nerede olduklarını sordular. Bu eleştiriler ve arayışlarını sürdüreceklerini vurguladıktan sonra Şubat ayı nöbeti kapsamında 10 Ocak’ta Esenyurt Marmara Park AVM Çadır Yangını Davası duruşması, 15 Ocak’ta Esenyurt Özel Doğa Hastanesi Eren Eroğlu Davası karar duruşması, 17 Ocak’ta Davutpaşa Patlaması Davası karar duruşması dahilinde görülen davalar ve hukuki süreç aktarıldı. Aileler ödül gibi cezaları, cezasızlığı, iş cinayetleri davalarında çıkan adaletsiz kararların yeni iş cinayetlerinin habercisi olduğunu belirtti. Aileler son olarak 28 Nisan’ın dünyada birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de iş cinayetlerinde katledilen işçilerin hatırası adına bir anma ve yas günü ilan edilmesi talebini yineleyip başlattıkları imza kampanyasına destek isteyerek nöbeti sonlandırdılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir