Rana Plaza Felaketinin Yıl Dönümün’de Benetton Önünde Eylemdeyiz

Geçtiğimiz yıl bu günlerde Bangladeş’ten dünya tarihinin en büyük iş cinayetlerinden birinin haberi geldi. Rana Plaza yıkılmış ve tam 1138 işçi canını vermişti. Üzerinden bir yıl geçmesine rağmen, orada üretim yaptıran dünyaca ünlü markaların bazıları, iş güvenliği ve tazminatlar konusunda taahhüt ettikleri sözleri yerine getirmemekte ısrar ediyorlar, bir kısmı ise bu sözleşmeyi imzalamayı dahi düşünmüyorlar. Türkiye Temiz Giysi Kampanyası 24 Nisan’da işte bu taahhüdünü yerine getirmeyen firmalardan biri olan Benetton mağazası, Kadıköy Şubesi önünde bir protesto gösterisi düzenleyeceklerdir. Herkesi bu protesto gösterisine destek vermeye davet ediyoruz. 

 (Eylemin Facebook linki için tıklayınız)

KONU: Benetton ve Diğer Markalar Rana Plaza Felaketini “ucuza getirmeye” Çalışıyor!

Neredeyse bir yıl önce 24 Nisan 2013’de Bangladeş’te içerisinde  dünyaca ünlü markalara üretim yapan tekstil atölyelerinin  bulunduğu Rana Plaza çöktü. 1138 işçi hayatını kaybetti. Binlercesi ömür boyu sürecek yaralarla kurtuldu. Binlerce çocuk ve aile yakınlarını burada yitirdi ve yoksullukla başbaşa kaldı. Bu dünyanın en büyük iş kazasının üzerinden bir yıl geçmesine rağmen orada üretim yaptıran markaların pek çoğu  sorumluklarını yerine getirmiyor.  Hayatta kalanlara ve ölenlerin yakınlarına yaşamaları için gerekli tazminatları ödemiyor. Orada ürettikleri ürünler gibi adeta sorumlusu oldukları bu kazanın neticelerini de “ucuza getirmeye” çalışıyorlar.

Ölen 1138 işçinin aileleri ve felaketin ardından hayatta kalan 2000 kişinin hayatını sürdürebilmesi, tedavi masrafları ve gelir kayıplarını karşılamak üzere 40 milyon ABD dolarına ihtiyaç var. Bu miktar ILO standartlarına uygun olarak hesaplanıyor. Ve kazanın ardından Bangladeş’te kurulan ILO tarafından yönetilen Donor Trust Fon’a yatırılması gerekiyor. Şu ana kadar bu paranın yalnız üçte biri toplanmış durumda.

Rana Plaza’da üretim yaptırmış olan 29 markanın yıllık karları 22 milyar doları rahatlıkla geçiyor. Markalardan talep edilen miktar ise yıllık karlarının %0.02 si.

Bu markalardan biri olan Benetton ise kazadan sonra önce Rana Plaza’da üretimi olduğunu inkar etti. Kendi ürünlerinin bina yıkıntıları içinde fotoğraflanması ve dünya çapından toplanan 1 milyon imzanın ardından Bangladeş Bina Yangın ve Güvenliği Sözleşmesini imzalayarak marka olarak sorumluluk almayı kabul etti. Buna rağmen sözünde durmadı. Orada üretim yaptırdığı yerlerin listesini doğru şekilde vermediği gibi, tazminatları ödemeye de yanaşmıyor. Benetton’un ödemesi gereken miktar 5 Milyon dolar. Kimi markalar Rana Plazada üretim yapmamalarına rağmen 7 milyon dolara yakın bir katıda bulunurken bizzat sorumlu olan Benetton sessizliğini koruyor. Rana Plaza kurbanları ise çaresizce yaşam mücadelesi veriyorlar.

Uyarılarımıza rağmen Bangladeşte üretim yapan Türkiyeli markalardan ise yalnız ikisi Bangladeş anlaşmasını imzalamış bulunmaktadır.  De Facto, Colin’s, Collezione, Batik, Seven Hill i bir kez daha bu vesile ile uyarıyoruz. Bangladeş anlaşmasını imzalayın! http://www.change.org/tr/kampanyalar/kan-sıçramış-kıyafetler-giymek-istemiyoruz

Rana Plaza’nın ilk yıl dönümüne yaklaşırken Temiz Giysi Kampanyası Türkiye olarak Benetton’u Rana Plaza kurbanlarına karşı tavrını değiştirerek Donor Trust Fonu’na 5.000.000$ yatırarak anlaşma sorumluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz.

Rana Plaza kurbanlarının hala çektiği acılara bir son verme zamanıdır. Temiz Giysi Kampanyası Türkiye olarak Rana Plaza kazasının yıldönümünde 24 Nisan Perşembe günü saat 19:30‘da İstanbul’da Kadıköy Bahariye Caddesi Benetton mağazası önünde buluşuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir