İş cinayetlerine dur diyebilmek için: 21. Vicdan ve Adalet Nöbeti

İş cinayetlerine karşı ayda bir yapılmaya devam eden Vicdan ve Adalet nöbetlerinin yirmi birincisi bugün saat 13:00’de Galatasaray Meydanında yapıldı. Basın açıklaması okunduktan sonra etkinliğin moderasyonunu yakından tanıdığımız Mehmet Efe, röportajcı gazeteci sıfatıyla gerçekleştirdi. Eylül ayı Vicdan ve Adalet Nöbetinde, davalarda gelinen nokta ve gelişmeler konuşuldu.

Etkinlikte Ostim ve İvedik katliamında hayatını kaybeden işçi ailelerini temsilen Nihat Gürer, Van Bayram Otel’de hayatını kaybeden gazeteci Cem Emir’in kız kardeşi Sinem Emir ve Bir Umut Derneği adına Erbay Yucak söz aldılar. 6 Ekim Pazar günü, aynı yer ve aynı saatte tekrar buluşulmak üzere etkinlik sona erdi.

Okunan basın metninde şu ifadeler dikkat çekti:

“İşçiler için geçtiğimiz Temmuz-Ağustos aylarında hem yargılamalarda hem iş kazalarında tablo aynı. İşçi Sağlığı Güvenliği Meclisi raporlarına göre, Temmuz ayında 120, Ağustos ayında 147 işçi kardeşimiz iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. İşte bu nedenledir ki; ısrarla, iş kazası değil, iş cinayeti demeye ve adalet mücadelelerimize devam ediyoruz.

Buradan, çalışırken ölmek istemedikleri için eylemde olan; Elazığ Eti Krom – Alacakaya işçilerine, BEDAŞ işçilerine selamlarımızı, destek dileklerimizi yolluyoruz. Olması gerekenin de bu olduğunu, işçi kardeşlerimiz hayatlarını kaybetmeden gereken önlemlerin alınması için mücadele etmek gerektiğini söylüyor, geride kalanlar için adalet mücadelemizi sürdürüyoruz.

4 Eylül’de, iki yıl önce Ankara’da Ostim ve İvedik’te hayatını kaybeden 20 işçi kardeşimizin duruşmaları yapıldı. Ve nihayet itirazımız haklı bulundu 9 sanık daha davaya sanık olarak dahil edildi.

12 Eylül’de Van/Bayram Otel davasında karar açıklanacak.

17 Haziran’da 7 işçi kardeşimizin hayatını kaybettiği Milas/Güllük Arıtma ve Terfi İstasyonunun bilirkişi raporu çıktı.

22 Temmuz’da Bodrum-TED Koleji İnşaatında çalışırken hayatını kaybeden Milli Atlet Murat Karabaş’ın bilirkişi raporu açıklandı.

7 Ocak’ta Zonguldak-Kozlu’ da 8 işçi kardeşimizin hayatını kaybettiği iş cinayetinin bilirkişi raporu açıklandı.

Bugün aileleri ve avukatları dinleyecek, gelişmelerin ayrıntılarını öğreneceğiz.

Adalet duygusunu yitirmemiş herkes bu vahşeti görmeli diyoruz. İş cinayetlerine dur diyebilmek için vicdan ve adalet nöbetine başladık, devam ediyoruz. Ve biz en çok canı yananlar, geride kalanlar için başka canlar yanmasın diye; her ayın ilk Pazar günü Galatasaray Meydanında saat 13.00’de bir saatlik Vicdan ve Adalet Nöbetindeyiz.

ADALET ARAYAN İŞÇİ AİLELERİ”

 

21VvAN13 21VvAN12 21VvAN11 21VvAN10 21VvAN9 21VvAN8 21VvAN7 21VvAN6 21VvAN5 21VvAN4 21VvAN3 21VvAN2 21VvAN1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 Response

  1. alp dedi ki:

    mehmet abinin giriş konuşması çok hoş olmuş, ağzına sağlık. onu çağıran bir umut’tan arkadaşların da aklına.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir