KOÇ Üniversitesinde Zafer Direnenlerin

Bugün yaşanan sinir harbi ve üniversite idaresinden gelen çelişkili açıklamaların ardından akşam saatlerinde şu kesin olarak anlaşıldı ki üniversite idaresi bir madde hariç direnişçilerin tüm taleplerini kabul etti. Hem üniversite, hem de ilgili taşeron firmalar direnişçilerin talep ettikleri maddeleri içeren birer protokole imza attı.  
 
Saatler akşamdan geceye doğru evrilirken bu netleşme üzerine toplantı yapan işçiler bu muazzam kazanımı kabul ederek, direnişi sevinç ve coşkuyla sonlandırdı.
 
Helal olsun diyoruz.
 
Darısı tüm taşeron işçilerin, tüm yoksulların, yolda kalmışların ve esirlerin başına.  
 

Direnişçilerin facebook sayfalarından saatler gece yarısını 01:50 geçe yaptıkları duyuru aşağıdadır:

DUYURU!

An itibariyle işçilerin kararıyla kapıdaki direnişi sonlandırmış durumdayız. Yaklaşık bir hafta önce abilerimizin, ablalarımızın onur kırıcı bir şekilde işten atılmasıyla başlayan direnişimiz 22 maddelik bir müzakere sürecine dönüştü ve dün akşam 19 madde okul yönetimi tarafından kabul edildi. Bugün “taşeron firma değişikliğinde iş güvencesi” başlıklı talebimiz okul yönetimi tarafından dün kabul edilmesine rağmen listeden çıkarıldı. Gerekçe olarak da “teknik imkansızlıklar” gösterildi.

“İş güvencesi” konusunda, Koç Üniversitesi Rektörü Umran İnan herkesin önünde “şeref sözü” vererek, herhangi bir firma değişikliğinde işçilerin kampüste kalmasını sağlayacağını söyledi. Koç Üniversitesi kamuoyunun, bu sözün tutulmaması durumunda daha kalabalık ve daha güçlü bir direnişle tavrını ortaya koyacağına inanıyoruz. İşçisiyle, hocasıyla, öğrencisiyle, asistanıyla artık “biz” hep beraberiz!

Bundan tam 7 gün önce onur kırıcı bir şekilde Koç Üniversitesi’ndeki işlerine son verilen işçilerin başlattığı direniş, öğrenciler ve akademisyenlerin de desteğiyle büyüdü. Bize inananlar uzun yollar tepip bizlere omuz verdi. Gücünüzden güç, dayanışmanızdan kardeşlik aldık. Varolun.

Pazartesi günü, işçi abilerimizi ablalarımızı çiçeklerle, yıllarını verdikleri bu kampüste, onlara yakışır bir şekilde karşılayacağız ve halaylarla kutlayacağız gelişlerini.

Geçen hafta umut ederek başladığımız direnişimiz zaferle sonuçlandı. Selam olsun direnen tüm emekçilere!

2 Nisan Koç Üniversitesi Direnişimiz kutlu olsun!

ZAFER DİRENEN EMEKÇİNİN OLACAK!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir