Talepleri kabul edildi eylem sona erdi

Hakkari’li fırın işçilerinin iş bırakma eylemini haberleştirmiştik. Bölgede sendika, STK ve partinin aracılığıyla yürütülen görüşmeler sonucunda süreç işçilerin taleplerinin kabul edilmesiyle sonlandı. Kürt hareketinin kimlik mücadelesindeki tecrübesinin, barış süreciyle beraber emek ve adalet mücadelesine kanalize olabileceğine dair güzel bir emare. Heyecan ve umutla takip edeceğiz.HAKKARİ – Hakkari’de 20 ayrı fırında çalışan yaklaşık 100 işçinin iş bırakma eylemi 6. gününde sona erdi. Konu ile ilgili Kamu emekçileri Sendikası Hakkari Şubesi’nde açıklama yapan işçiler bazı taleplerinin kısmen karşılandığını belirterek eylemlerine son verdiklerini duyurdular.

Eylemdeki fırın çalışanları adına açıklama yapan Orhan Özdemir, çalışma koşullarının düzeltilmesi, insanca bir yaşam ve sağlıklı, güvenceli iş için 6 gün önce başlattıkları eylemi sona erdirdiklerini söyledi.

Özdemir, taleplerinin kısmen de olsa kabul edildiğini belirterek, “BDP Hakkari il örgütü, DTK, belediye meclis üyeleri, KESK, Hakkari Barosu, HESOB, İHD, Cilo Doğa Derneği, Hakkari Esnaf ve Sanatkarlar Odası gibi STK temsilcilerinin arabuluculuğu ile taleplerimizin kısmen kabul edilmiş olması ile eylemimizi sona erdirdik.”dedi.

Özdemir, varılan anlaşma gereği, bütün işçilerin sigortalarının yapılması, ayda 2 gün izin hakkının kullanılması, eyleme katılan işçilerin işten atılmaması, maaşların düzenli olarak bankalar aracılığı ile ödenmesi ve enflasyon göre yıllık zamların kabul edilmesi şeklindeki taleplerinin karşılanması için taraflar arasında bir sözleşme imzalandığını kaydetti.

“6 günlük eylemimizden  dolayı rahatsızlık verdiğimiz halkımızdan özür diliyoruz’ diyen Özdemir,  mücadelelerinin güvencesiz olarak çalıştırılan bütün işçilere ilham kaynağı olmasını temenni ederek, arabulucu rolü üstlenen bütün herkese teşekkür ettiklerini ifade etti.

Öte yandan yaklaşık 100 fırın işçisi Devrimci İşçi Sendikası’na (DİSK) üyelik başvurusu yaptı.

Açıklama yapıldığı sırada, KESK’e bağlı Eğitim-Sen Hakkari Şube başkanı Yusuf Demir ile Hakkari Esnaf ve Sanatkarlar Odası başkanı İsmail Akboğa da hazır bulundu.

ZEKİ DARA – YÜKSEKOVA HABER

http://www.yuksekovahaber.com/haber/talepleri-kabul-edildi-eylem-sona-erdi-101210.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir