Taşeron İşçi Cemal Bilgin’in Mücadelesi “Her Hal”de Sürüyor

5 Eylül günü işten atılan, o tarihten beri de işine geri dönme mücadelesini işçi arkadaşlarıyla birlikte sürdüren Cemal Bilgin bugün de kar kış, yağmur çamur demeden İstanbul Tıp Fakültesi (Çapa) Hastanesi önündeydi.

Çapa’da başlayan taşeron işçi mücadelesinin ve bu mücadelenin derneği Taş-İş-Der’in öncülerinden biri olan Bilgin işyerinde işçi sağlığı temsilcisi olmuştu. İş arkadaşlarında görülen, işyeri yemekhanesinden kaynaklı olması muhtemel zehirlenme vakalarını araştırdığı, arkadaşlarına sahip çıktığı için OHAL’in sağladığı imkanları istismar eden hastane yönetimince işten atılmıştı.

Cemal Bilgin o günden bu yana iş ve mücadele arkadaşlarının desteği ile işine geri dönme mücadelesi veriyor. İşten atılmasının ardından işyeri önünde çadır kurarak kalıcı direniş başlatmak istemiş ancak bu eylem biçimi yine OHAL bahanesi ile polis tarafından engellenmişti. Bilgin ve arkadaşları bu sebeple her cuma saat 12:00’de düzenli eylem kararı aldı ve sektirmeden devam ediyor.

Bugün de İstanbul’daki ürkütücü hava şartlarından ötürü katılımcı sayısı azalsa da Bilgin ve arkadaşları protestolarını gerçekleştirdi. İşine iade edilene kadar, “her hal”de işçinin, mazlumun mücadelesini vermeye ve hakkı haykırmaya devam edeceklerini belirtti.

Taşeron işçiler çaresiz, Cemal Bilgin yalnız değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir