Taşeron İşçiler “KHK Taşeron Piyangosu”na Hayır Diyor!

Uzun yıllardır güvenceli bir iş ve gelecek için mücadele eden Taşeron işçileri bugün Eminönü’nde Piyango’lu eylem yaptılar. 2017’nin son KHK’sında yer alan bir takım düzenlemeler ile yeniden gündeme gelen Taşeron işçileri yaptıkları eylemde düzenlemelerin son derece yetersiz olduğundan şikayet ettiler. İşçiler, kadronun adeta bir piyango gibi dağıtıldığını ve kayıtsız şartsız herkese kadro gelmeden mücadelelerinin bitmeyeceğini vurguladılar. 

Taşeron mücadelesinin sembol isimlerinden Cemal Bilgin, konuşmasında vekiller, bakanlar ve Başbakan tarafından yıllardır kendilerine verilen sözlerden bahsetti. Kadroların hiçbir ayrımcılık veya sınav olmaksızın herkese eşit bir biçimde verilmesini istediklerini ve bunun en doğal hakları olduğunu belirtti. Düzenlemelerin içeriğindeki muğlaklığın giderilmesini talep ettiklerini söyledi.

Bilgin, bu haliyle taşeron işçiler için her sonucun mümkün olduğunu ve dolayısıyla işçilerin akıbetinin bir piyango halini andırdığını ifade etti.

Taşeron işçiler adına Güneş Cengiz’in okuduğu basın açıklaması şöyle:

Biz taşeron isçiler; kamuda, askeriyelerde, okullarda, adliyelerde, sigorta müdürlüklerinde, havalimanlarında, hastanelerde, emniyet müdürlüklerinde, kaymakamlıklarda, valiliklerde, üniversitelerde, il özel idarelerinde, belediyelerde vs. kurumlarda çalışırız. En zor, en pis işleri en ucuza yaparız. Her gün işe giderken ne zaman çıkarılırız diye bekleriz. Asgari ücretle geçiniriz. Temizlik, güvenlik, yemek, bilgi işlem, çağrı merkezleri, kayıt işleri, teknik hizmetler, laboratuvar hizmetleri veririz. Senelerdir yaşadığımız haksızlıkların düzeltilmesi için mücadele veriyoruz. Bu çalışmanın sonucunda hükümetimiz her taşeron işçiye kadro vereceğini söylemiş ancak 24.12.2017 tarihinde yayınladığı KHK ile BİT (Belediye İktisadi Teşebbüsü), KİT (Kamu İktisadi Teşebbüsü) ve ihalelerin işçilik alacakları %70’in altında kalanlar kapsam dışı bırakılmıştır. Bilgi işlem çalışanları, danışmanlık hizmetleri, yemekhane çalışanları, makam şöförleri kapsam dışında kalmıştır.

Alınacak işçi sayısı çalışan işçi sayısından az olduğundan bazı arkadaşlarımız da işsiz kalacaktır. Gelen kadroda iş güvencesi yoktur. Yanında aynı işi yaptığı kadrolu işçiden hala az maaş alacaktır. Ayrımcılık kaldığı yerden devam edecektir. Yapılacak sınavlarda adam kayırma olmaması için tüm sendikalarca denetime açık şekilde yapılmalıdır. “10 gün içinde başvur, davalardan ve haklarından feragat edeceğinin taahhüdünü ver, güvenlik soruşturmasından geç, sınavdan geç, kadroya hak kazandın, davaların ve icraların dahil tüm haklarından feragat et” denilmektedir. Tek parti hükümeti döneminde KHK ile çıkarılmış bir yasa ile işçiler kadroya alınacaksa zaten yıllarca bu işçiler en az ücretleri alarak bu bedeli ödemişlerdir. Şimdi ise davalarla kazandıkları paradan vazgeçmeleri beklenmekte, o da yetmiyormuş gibi bir de dava masrafları ve avukatlık ücretleri işçinin üzerine bırakılmakta ve işçi bir kez daha mağdur edilmektedir. Yapılacak yönetmeliklerle herkesin kapsam içine alınmasını, kadrolu çalışanlar ile aynı maaşın verilmesini ve işçilerin haklarından feragat etmemesini talep ediyoruz. Bu yılki piyango gerçek kadrolu işçi olmak istiyoruz.

TAŞERON İŞÇİLERİ DAYANIŞMA VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir