Tozkoparan Ahalisi: Rantsal Dönüşüme Hayır!

Tozkoparan’a, daha önce Tozkoparan Forumu vesilesiyle tanışmış olduğumuz Mehmet Özkan’ın misafiri olarak gittik. Mehmet Abi bizi Toz-Der başkanı Ömer Kiriş ile tanıştırdı; dernekte mahallenin yaşadığı süreç üzerine uzun bir röportaj gerçekleştirdik. Bizleri görüp gelen ve dertlerini yahut anılarını anlatan sıcak mahalle sakinlerinin de arasıra katılımıyla adeta bir sözlü tarih çalışması gerçekleştirdik.

Röportajın ardından Mehmet Özkan bize Tozkoparan’ı gezdirdi. İstanbul’un merkezinde bu kadar yeşil bir mahalle bulmayı beklemiyorduk açıkçası. Tam da bu yüzden Tozkoparan’ın kupon arazi gibi görüldüğünü belirtiyor dernek başkanı Ömer Bey. Ancak kentsel dönüşümle korkutulan ve bıktırılan insanlar evlerine ve bahçelerine bakım yapamıyorlar. Bu nedenle adeta eski ihtişamını kaybetmiş virane köşkler de gördük.

kapak

Tozkoparan 01.04.2013 tarihli bakanlar kurulu kararıyla ‘riskli alan’ ilan edilmişti. Buna karşı açılan davada Güngören Belediyesi’nin 5560 konuttan 14 ünü inceleyerek sunduğu rapor konutların deprem riskine karşı güvenli olmadığı yönünde. Dava sonucunda sunulan raporların kanun ve yönetmeliğin öngördüğü detay ve koşulları içermediği ve yeterli bilimsel nitelikleri haiz olmadığı gerekçesiyle söz konusu bakanlar kurulu kararının iptaline karar verilmişti.

TOKİ evrak eksikliğinden dolayı tapusunu alamamış 400 kadar haneye tapu vermek gibi bir misyon üstlenmiş fakat bu iptal kararına rağmen evrakları tamam olsa bile insanlara tapu vermekten kaçınılıyor. Güngören Belediyesi ile TOKİ karşılıklı topu birbirlerine atıyor ve TOKİ halka belediyenin kendisiyle protokol imzalaması için sıkıştırılmasını öğütlüyor.

Evlerine çivi dahi çakamayan ve tedirginlikle bir sonraki hamleyi bekleyen Tozkoparan halkı ise bıktırma politikasından oldukça rahatsız görünüyor.

Buyrun bir de olanları mahalleliden dinleyelim:

DSC02182

DSC02183

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir