Vicdan ve Adalet Nöbeti’nde 7. Haftanın Ardından

20 Mayıs’tan beri her pazar Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen, iş cinayetlerinde yakınlarını kaybeden aileler, dün (1 Temmuz 2012, Pazar) yedinci Vicdan Nöbeti’nde yeniden buluştular. Bu buluşmalarda farklı aileler kendi yaşadıkları deneyimleri, acıyı ve mücadeleyi anlatıyorlar.

Dört yıl önce Davutpaşa’daki patlamada kardeşini kaybeden Hakkı Güleç maksatlarını şöyle özetledi dün: “Eğer yetkililer bunca ölümün ardından gereken önlemleri alsaydı, suçlular cezasını çekseydi, 22 Haziran’da Eskişehir’de dört işçinin hayatını kaybettiği patlama yaşanmazdı!”
Başka çocuklar babalarını, başka analar çocuklarını, başka insanlar eşlerini kaybetmesin diye seslerini büyütmeye çalışıyorlar.
Bu hafta Tuzla tersanelerinde oğullarını kaybeden Hakkı ve Hanife Demiral çifti ve eşini kaybeden Ruhiye Levent söz aldı. Hakkı bey ve Ruhiye hanımı 28 Nisan’daki etkinlikte de dinlemiş ve çarpılmıştık. Hatta Ruhiye hanımın süren davasına destek çağrısına iki arkadaşımız icabet etmiş, 22 Haziran’daki duruşmasında desteğe gitmişlerdi.
Yakınların ardından, iş cinayetlerine dair veri ve bilgi toplayıp, teknik olarak yapılması gerekenlere yönelik raporlar kaleme alan İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi söz aldı. Meclis adına Çevre Mühendisleri Odası İstanbul şubesi başkanı Semra Ocak, Meclis’in Haziran ayı iş cinayetleri raporunu okudu.
Haziran ayında en az 59 işçinin hayatını kaybettiğinin, ölümlerin en çok inşaat ve mevsimlik tarım sektörlerinde yaşandığının ve bu ölümlerin hepsinin ama hepsinin önlenebilir olduğunun altı çizildi. İnşaatlar yükselirken, yerin altına gömülenlere dikkat çekildi.
Aileler önümüzdeki hafta yine Pazar günü (8 Temmuz 2012, Pazar) aynı yerde (Galatasaray Lisesi önü), aynı saatte (Pazar, 13:00) buluşacaklar. Haftaya 11 Mart’ta Esenyurt’taki alışveriş merkezi şantiyesindeki çadırlarında çıkan yangında ölen ve Türkiye’nin vicdanı derinden sızlatan 11 işçinin bazı yakınlarının, vicdan nöbetine iştirak edeceklerini duyurdular.
Bu hakiki sese, ailelerin bu feryadına destek verelim, büyütelim diyor, önümüzdeki haftaya konuya bigane kalamayan herkesi bekliyoruz.
7. buluşmadan video görüntüleri:

7. buluşmadan fotoğraf kareleri:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir