Beşiktaş’ta Yeni Bir Kara Delik Bulundu!

Kara delik; astrofizikte, çekim alanı her türlü maddesel oluşumun ve ışınımın kendisinden kaçmasına izin vermeyecek derecede güçlü olan, kütlesi büyük bir kozmik cisimdir. Kara delik, uzayda belirli nicelikteki maddenin bir noktaya toplanması ile meydana gelen bir nesnedir de denilebilir. Bu tür nesneler ışık yaymadıklarından kara olarak nitelenirler.

İşte böyle ışık yaymayan ve her şeyi çeken bir kara deliğin İstanbul’un göbeğinde Beşiktaş-Dolmabahçe kıyılarında keşfedilmesi de bilim dünyasında şaşkınlık yarattı. Önce Beşiktaş-Kadıköy iskelesini, ardından otobüsleri, akabinde otobüs durağını, daha sonra eski tütün deposunu, en son da sahile çıkan yolu içine çeken kara delik hakkında uzmanlar temkinli konuşurken, temkinsiz konuşanların ifadesi alındıktan sonra tutuklanmaları talebiyle…

sli‘ dan sevgilerle…

 

Konudan haberdâr olduğumuz görüntülü haberin linki için tıklayın. (15 saniye içinde başlıyor)

 

Arkitera’da özetlenen haberse şöyle:

Beşiktaş İskelesi Shangri-La Oteli’nin Bir Parçası mı Olacak?

 

shangri-la.jpg

 

Sosyal medyada son zamanlarda yer alan imajlar akıllarda iskelenin otel için kullanılacağı sorusunu akıllara getirdi.

Konuyla ilgili Vira Haber’de yer alan haber ise şu şekilde:

“Beşiktaş’ta geçtiğimiz haftalarda açılışı yapılan Shangri-La’nın, Beşiktaş’ta bulunan Beşiktaş-Kadıköy iskelesini satın aldığı iddia edildi.

Geçtiğimiz haftalarda açılan yapımı uzun süredir tartışma konusu olan otel Beşiktaş’ta bulunan Beşiktaş- Kadıköy ile boğaz seferlerinin halen yapılmakta olduğu Barbaros Hayretttin Paşa İskelesi’ni aldığı ve otel ulaşımı için kullanacağı iddia edildi.

Ayrıca Barbaros Hayrettin Paşa İskelesi ile otel arasındaki yolunda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Çalışma Ofisi’nin emniyeti için araç trafiğine kapatıldığı bu alanın da otele Sahangri-La Hotels’e devredileceği öğrenildi. Diğer taraftan bu hattı kullanan belediye otobüslerinin, Deniz Müzesi önünden güzergahlarına devam edileceği de iddia edildi.

Tanrıverdi Holding ile Çinli Shangri-La Hotels and Resorts ortaklığı ile yapılan ve 11 Mayıs’ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açılmıştı. Açılış Töreni’nde Kerry Holding Yönetim Kurulu Başkanı Beau Kuok ve Tanrıverdi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Recep Tanrıverdi’nin ev sahipliği yapmıştı.

Açılışa Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul İl Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ile iş, sanat, siyaset dünyasının ünlü isimleri de katılmıştı.

Otel ve Şehir Hatları’ndan henüz bir açıklama gelmezken gerekli ayarlamalar için çalışmalar başlamış durumda.

 

 

Uludağ Sözlük’te yer alan bir yorumu da es geçemedik.

başbakan’ın ofisinin olduğu caddedir. normalde sadece başbakan ofisindeyken kapatılan o cadde giriş ve çıkışına bariyer konularak araç trafiğine kapatılmış durumda! üstelik cadde büyükşehir belediyesinin sorumluluğunda olmasına rağmen caddenin kapatılmasına dair bir il genel meclisi kararı da yok! bariyerlerin önünde bekleyen iki güvenlik görevlisi başbakanlığın bilgisi olduğunu söylüyor kameralara!! bir sorunuz varsa onlara sorun diyor!! allahım ülkeye bak ne hale geldi, artık bizim vergilerimizle yapılan yollar, caddeler otel sahiplerinin özel hizmetine tahsis ediliyor! az önce kanal d haberde izledim ve utandım! başkasının adına utandım! yazıklar olsun bu ülkenin başbakanlığına ki halkının caddesini sırf adı yabancı yatırımcı diye elaleme peşkeş çekiyor. hatta bu otelin beşiktaş – kadıköy iskelesini satın aldığı ve burayı kapatıp otele deniz ulaşımını bu iskeleyle sağlayacakları konuşuluyor! yakında bizi de satacaklar amk!

link aradım bulamadım, bulan olursa eklerim. haber varsa bile kaldırtmışlar anlaşılan.

daha cadde tahsis edilmeden bu söylentiyi yazan bir haberin linki aşağıda.

başbakan için çok önemli demek ki bu otel, reyhanlı patlamasını olduğu gün açılışını yaptığına göre caddeyi sokağı vermesini garipsemiyorum.

 

Taraf Gazetesi kaynaklı bu haber ise İBB’nin satış işlemini gerçekleştirdiğini aktarıyor.

Beşiktaş Sahili Kapanıyor

Kadıköy vapur iskelesi, Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisi’nin yanına yapılan otele satıldı. İskele ‘otele özel’ olacak .

Beşiktaş’taki Kadıköy Şehir Hatları İskelesi’nin Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisi’nin yanına yapılan Shangri- La Oteli’ne satıldığı öğrenildi. Mimarlar ve şehir plancıları iskelenin otel tarafından özel iskele olarak kullanılacağını söylüyor. Otelin açılış görüntülerinde iskele otel sınırları içinde gösteriliyor.

Galataport’un özelleştirilmesiyle başlayan tartışmalar bitmeden İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çok tartışılacak bir karara imza attığı öğrenildi. Beşiktaş’taki Kadıköy İskelesi Türk-Çin ortaklığıyla yapılan Shangri-La Oteli’ne satıldı. İddialara göre Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisi’nin hemen karşısına yapılan Shangri-La Oteli iskeleyi satın aldı ve bundan böyle özel olarak otel ulaşımı için kullanacak. Beşiktaş’ta Kadıköy İskelesi olarak ise rıhtımda bulunan Üsküdar İskelesi kullanılacak. İskelenin satılma gerekçesi daha önce Akaretler Durağı’nda olduğu gibi “güvenlik” olarak açıklanacak.

İskele otel sınırlarında

11 mayısta Başbakan Erdoğan tarafından açılışı yapılan otelin tanıtım görüntülerinde iskele, otel sınırları içinde yer alıyor. Ayrıca Kadıköy İskelesi ile otel arasındaki yolun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Çalışma Ofisi’nin emniyeti için araç trafiğine kapatıldığı, bu alanın da Sahangri- La Oteli’ne devredileceği öğrenildi. Konuyla ilgili ulaştığımız İstanbul Büyükşehir Belediyesi herhangi bir açıklama yapmazken gerekli düzenlemeler için çalışmalar başlatıldı. Önce Başbakanlık Ofisi’nin yanından geçen yol trafiğe kapatıldı. Çalışmalar kapsamında Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı kararla Dolmabahçe’nin yanından geçen yol da kapatıldı. Deniz Müzesi’nin yanından kalkan İETT otobüsleri, güzergâhını değiştirerek Barbaros Bulvarı’ndan dönüşlerini sağlamaya başladı.

Uygulama tamamen hukuksuz

Shangri-La Oteli’ni tescilli bir yapı olan tütün depolarının yerine yapıldığı için dava eden Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhçu iskelenin durumunu Taraf’a değerlendirdi. Muhçu, otele açtıkları davanın İstanbul İdare Mahkemesi’nde devam ettiğini belirterek uluslararası kanunlar ve Türkiye’deki ilgili yasalara göre kıyıların hiçbir şekilde vatandaşlara kapatılamayacağını, iskelenin satılma durumunun da tamamen hukuksuz olduğunu ifade etti. Muhçu şöyle devam etti: “Dolmabahçe’nin Başbakanlık Ofisi olarak kullanılmaya başlanmasından sonra yoğun olarak kullanılan Akaretler Otobüs durağı hiçbir açıklama yapılmadan kapatıldı. Sonra ‘güvenlik gerekçesiyle kapattık’ dediler. Şimdi de iskele için bunu yapmak istiyorlar. İskele tamamen kamusal alandır. Kıyıda yer aldığı için hiçbir şekilde satılamaz veya kiralanamaz. Açtığımız davayla yargının otel ile ilgili iptal kararı vereceği kanaatindeyim.”

Kaynağı belirlenemeyen yangın çıkmıştı

Muhçu sözlerini şöyle sürdürdü: “Daha önce iskelede kaynağı belirlenemeyen bir yangın çıktı ve bir kısmı kullanılmaz hale geldi. Şimdi de fiilen kıyı bandı tamamen kapatılmaya çalışılarak yapılan otele tahsis edilmeye çalışıldığı ortaya çıkıyor.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir